Neustoupím, říká thajský premiér tváří v tvář protestům

Pavel Vondra
30. 8. 2008 20:58
Blokáda sídla vlády v Bangkoku trvá pátým dnem
Samak Sundaravej v obklíčení novinářů po tiskové konferenci v Bangkoku
Samak Sundaravej v obklíčení novinářů po tiskové konferenci v Bangkoku | Foto: Reuters

Bangkok - Thajský premiér Samak Sundaravej je znám svou neústupností. Když tento týden tisíce protivládních odpůrců obsadily prostranství před úřadem vlády v Bangkoku a vůdci protestu se zařekli, že neodejdou, dokud Samakův kabinet nepadne, veterán thajské politiky hozenou rukavici bez váhání zvedl.

Policie však přes opakované snahy stále nedokázala blokádu sídla vlády rozbít a vůdci Lidové aliance pro demokracii (PAD), kteří protesty řídí, zůstávají na svobodě i poté, co na ně soud vydal zatykač.

Protesty se navíc rozšířily i mimo hlavní město, paralyzovaly tři letiště v zemi včetně toho na oblíbeném ostrově Phuket a také část železniční sítě. Samak ale stále trvá na tom, že jeho rezignace nepřipadá v úvahu:

"Do úřadu jsem přišel s jasným mandátem a opustím jej až tehdy, pokud mi to přikáže zákon, nikoli proto, že mi někdo bude hrozit nebo na mě bude tlačit," prohlásil dnes před davem svých příznivců v Bangkoku.

Čtěte více: Thajskem obchází hrozba nového puče, tvrdí premiér

Ztrácí Samak půdu pod nohama?

Úvahy o nutnosti Samakovy rezignace už se ale z ulice přenesly do politických kuloárů: podle informací thajského deníku The Nation o tom v pátek večer jednaly menší strany vládní koalice.

Policie se v pátek znovu pokusila vytlačit demonstrující dav z vládního komplexu v centru Bangkoku. Použila k tomu mimo jiné slzný plyn, její pokus ale nevyšel.
Policie se v pátek znovu pokusila vytlačit demonstrující dav z vládního komplexu v centru Bangkoku. Použila k tomu mimo jiné slzný plyn, její pokus ale nevyšel. | Foto: Reuters

A další thajský list, Bangkok Post, zase informuje, že poté, co se Samak v pátek setkal s představiteli armády, mu armádní šéf Anupong Paochinda v soukromém rozhovoru doporučil, aby zvážil možnost své rezignace či rozpuštění parlamentu.

V něm představuje nejsilnější frakci Samakova Strana lidové moci (PPP), která po vítězství v prosincových volbách letos sestavila vládu, a ukončila tak úřadování armádou dosazeného přechodného kabinetu, který zemi řídil od předloňského puče.

Za necelé tři týdny si Thajsko připomene druhé výročí posledního převratu a situace v zemi začíná povážlivě připomínat poměry, které mu předcházely. Také tehdy to byla PAD, kdo organizoval pouliční protesty proti tehdejšímu premiérovi Thaksinu Shinawatrovi.

Ten má sice od loňského roku vystaven v zemi politický distanc a tento měsíc se dokonce dobrovolně vrátil do exilu v Londýně, vůdci PAD ale nepochybují, že si nadále udržuje zásadní vliv na rozhodování v zemi, a Samaka označují za jeho loutku.

Čtěte více: Thaksin uprchl z Thajska, nevěří tamní justici

Audience u krále

Samak tato tvrzení sice odmítá, málokdo mu ale věří. Jelikož slíbil, že proti demonstrantům nepoužije sílu, a ti dobrovolně svůj protest přerušit nehodlají, patová situace trvá.

Thajský král Bhumibol
Thajský král Bhumibol | Foto: Reuters

Od května, kdy PAD svou kampaň za Samakovu rezignaci rozpoutala, se ceny akcií na thajské burze propadly o 23 procent. Blokáda dopravní infrastruktury navíc hrozí vážně poškodit cestovní ruch, který představuje pro Thajsko klíčový zdroj příjmů.

Důkazem, že situace je mimořádně vážná, byla i dnešní odpolední schůzka Samaka s králem Bhumibolem, jenž mu udělil audienci v jedné ze svých rezidencí v Hua Hinu asi 200 kilometrů jižně od Bangkoku.

Thajský monarcha, který je na trůně už šest desítek let, má sice jen velmi omezené politické pravomoci, jeho neformální moc v zemi je ale obrovská. Z řad oddaných monarchistů se navíc rekrutují i demonstranti z PAD, kteří Thaksina a spolu s ním i Samaka mimo jiné podezírají ze snah zrušit v Thajsku královské zřízení a vyhlásit republiku, i když premiér sám to označuje za nesmysl.

Čtěte také: Thajský diamant vládne 60 let. A slaví

Samak se po návratu do Bangkoku novinářům zdaleka vyhnul, a tak lze o průběhu a závěrech schůzky jen spekulovat.

Jako na houpačce

Ze svých pozic každopádně nehodlá ustoupit ani druhá strana. Zakladatel a vůdce PAD Sondhi Limthongkul dnes zopakoval, že kapitulace nepřipadá v úvahu.

Odhodlání nechybí ani jedné ze stran
Odhodlání nechybí ani jedné ze stran | Foto: Reuters

"Uvázlo to na mrtvém bodě, a tak pokračujeme v protestech. Odhodlání nám nechybí," řekl Sondhi novinářům. 

Mezi možnými scénáři dalšího vývoje je nejčastěji zmiňována Samakova demise, vojenský puč, policejní zásah, předčasné volby anebo intervence panovníka.

"Je to tako na houpačce a nikdo neví, jak to skončí," popsal situaci Thitinan Pongsudhirak z Chulalongkornovy univerzity v Bangkoku, citovaný agenturou Reuters.


 

 

Právě se děje

Další zprávy