Londýn - Britští strážci zákona se cítí přepracovaní. Nabádají proto oběti trestných činů, aby přidaly ruku k dílu a pachatele vypátraly samy.
Podivné praktiky vyšetřovatelů odhalila policejní inspekce.
Zjistila, že okradení ostrované jsou vyzýváni například k tomu, aby na místě činu hledali otisky prstů nebo prověřovali kamerové záznamy.
Pokud jde o vloupání, přicházejí instrukce rovnou od operátorů tísňových linek. Okradení mají bez odkladu zajistit místo činu a vyčkat příjezdu odborníků. Naneštěstí jsou to v mnoha případech namísto detektivů pouze pomocní strážníci.
Nezapomeňte vyslechnout svědky
Oddych Brity nečeká ani po příjezdu policie, jelikož jim strážci zákona rozdávají další úkoly.
Velí například vyptat se sousedů, zda nezaznamenali něco podezřelého, nebo obcházet zastavárny a hledat svůj odcizený majetek.
Příčinou nejsou individuální chyby. Je to o přístupu, o způsobu myšlení ve stylu "téměř jsme to vzdali".
Ani to není všechno. Inspekce zjistila také to, že jsou přečiny jako poškozování cizí věci nebo krádeže aut ve Spojeném království v poslední době téměř dekriminalizovány, protože policie dosahuje takřka nulové objasněnosti.
"Příčina není v individuálních chybách. Je to o přístupu, o způsobu myšlení ve stylu ´téměř jsme to vzdali´," postěžoval si BBC autor zprávy policejní inspekce Roger Baker.
"Policie dostala od veřejnosti prostředky a pravomoc, aby vyšetřovala kriminalitu, a jakékoliv zpětné přenesení odpovědnosti je nepřípustné," konstatuje se ve zprávě o stavu britské policie.