Nešťastný Airbus se zřejmě rozlomil ve vzduchu

Martin Novák Martin Novák
15. 6. 2009 15:15
Pátrání bude pokračovat do 25. června, šance na objevení černých skříněk je velmi malá
Brazilští vojáci připravují mrazicí boxy pro ostatky lidí, které nalezli v oceánu po pádu letadla Air France.
Brazilští vojáci připravují mrazicí boxy pro ostatky lidí, které nalezli v oceánu po pádu letadla Air France. | Foto: Reuters

Paříž - Dozvíme se někdy, co přesně se stalo během osudového letu Air France z Ria do Paříže?

Šance, že ano, klesá s každým novým dnem.

Do konce pátrání po všem, co zbylo z airbusu, který se 1. června zřítil do Atlantiku, zbývá už jen deset dní. Nebo jen o málo víc.

Hledání černých skříněk je stále neúspěšné. Komplikuje ho i velmi špatné počasí.

Jenže skříňky vysílají signály celkem 30 dní. Pak už bude téměř vyloučené je v hloubce téměř pěti kilometrů pod hladinou najít.

Vyšetřovatelé už připouštějí, že úplnou pravdu o příčině a průběhu tragédie zřejmě nebudeme nikdy znát.

"Nepodaří-li se pátracím četám nalézt černé skříňky, příčina havárie možná nebude nikdy objasněna," citovala je agentura AP.

Z nalezených a vylovených kusů údajně vyplývá, že airbus nevybuchl, ale roztrhl se ve vzduchu.

Mělo se tak stát náhle. Cestující a členové posádky pak z rozlomeného stroje vypadli.

Šéf evropského leteckého, vesmírného a zbrojního konsorcia vyzval novináře, aby se snažili nepublikovat neověřené informace a počkali si na oficiální zprávy. "Prosím, buďme trpěliví. Vyšetřování potrvá ještě dlouho a neurychlíme ho tím, že budeme vyslovovat neustále nové domněnky. Příbuzní, přátelé a kolegové obětí už nevědí, čemu v novinách mají věřit a čemu ne," uvedl Louis Gallois.

Podle něj je předčasné tvrdit, že hlavním důvodem katastrofy byly porouchané rychlostní senzory. Společnost Air France nicméně dnes ukončil výměnu všech senzorů na svých airbusech. Vedení společnosti k tomuto kroku vyzvali piloti.

Brazilské a francouzské týmy dosud objevily ostatky 56 z celkového počtu 228 lidí na palubě. A také několik částí letounu.

Největší díl, pocházející z ocasu, má rozměry čtrnáct na čtyři a půl metru. Sedmdesát potápěčů a specialistů jej dostávalo z vody šest hodin. Nalezené kusy zkoumají experti na vojenské letecké základně v brazilském Recife.

 

Právě se děje

Další zprávy