Atény - Některým obyvatelům řeckého ostrova Lesbos se nelíbí, že si je svět spojuje s homosexualitou.
Několik aktivistů se proto bude soudní cestou domáhat, aby sdružení bojující za práva homosexuálů přestala používat pojmy, které se k názvu ostrva vztahují, informovala BBC.
Tradice kladení rovnítka mezi odvozeniny od názvu ostrova a homosexualitu žen má kořeny ve verších starořecké básnířky Sapfó, která na ostrově Lesbos žila v sedmém století před naším letopočtem. Sapfó v básních mimo jiné vyjadřovala svou citovou náklonnost k ženám.
Jeden z aktivistů Dimitris Lambrou tvrdí, že mezinárodní rozšíření a sexuální významy slov jako "lesbický" či "lesby" porušují lidská práva ostrovanů a dělají jim ostudu po celém světě.
Rozšíření těchto slov ve světě údajně Lesbičanům způsobuje každodenní problémy ve společenském životě.
Podle aktivistů navíc nové výzkumy naznačují, že básnířka Sapfó měla rodinu a spáchala sebevraždu kvůli lásce k muži.
Podle aktivistů by slova jako "lesbický" měla být používána pouze ve vztahu k tomuto třetímu největšímu řeckému ostrovu, který obývá 100 tisíc lidí.
Lambrou a několik dalších obyvatel ostrova proto požadují, aby soud zakázal Řeckému svazu homosexuálů a lesbiček (OLKE) užívání těchto označení.
Zástupci této organizace reagovali prohlášením, že jde o bezdůvodný útok na svobodu slova a že budou za svá práva bojovat.
Pokud by byla žaloba úspěšná, chce Lambrou ve svém tažení pokračovat po celém světě.
Aténský soud se případem bude zabývat v červnu.