Jeruzalém - Americký prezident Donald Trump při pondělním setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem prohlásil, že v diskuzi s ruskými činiteli nikdy nezmínil slovo Izrael. Vyjádřil se tak ke kauze údajného vyzrazení tajné informace ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi během jejich nedávné schůzky v Bílém domě. Trump tehdy odmítl, že by Rusku nedopatřením vyzradil mimořádně citlivé informace, a trvá na tom, že chtěl v rámci boje proti radikálům jisté údaje Moskvě záměrně poskytnout.
"Během tohoto jednání jsem nikdy neřekl ani slovo o Izraeli a ani jsem jméno Izrael nezmínil," řekl Trump.
Případ se týkal jistého plánu teroristického hnutí Islámský stát (IS) na zneužití notebooků na palubě letadel a také města, kde byla hrozba zachycena. Podle deníku The Washington Post, který kauzu zveřejnil, tak Trump ohrozil bezpečnost zdroje jistého amerického spojence, který citlivou informaci USA předal. Nejmenovaní američtí činitelé následně uvedli, že USA získaly údaje od Izraele. Z toho, že Trump Rusům sdělil, že v pozadí je Izrael, prezident ale nikdy nařčen nebyl, poznamenala AP.
Sám Netanjahu k Trumpovým slovům dodal, že vzájemná spolupráce tajných služeb je skvělá.
List The Jerusalem Post o pondělní večerní schůzce Trumpa a Netanjahua, která se konala v hotelu King David, napsal, že oba státníci spolu v soukromí hovořili zhruba hodinu. Poté se k nim přidali americký ministr zahraničí Rex Tillerson, Trumpův poradce a zeť Jared Kushner, americký velvyslanec v Izraeli David Friedman a americký zvláštní představitel pro mezinárodní jednání Jason Greenblatt. O podrobnostech debaty informace nejsou.
Prezident po schůzce do Netanjahuovy rezidence, kde program pokračuje soukromou večeří.
Po příjezdu do rezidence Trump vyzval k oživení mírového procesu mezi Izraelem a Palestinci. V mírovém úsilí se podle něj objevily nové reálné možnosti, které dosud neexistovaly. Netanjahu Trumpovi řekl, že se těší na jejich vzájemnou spolupráci ve snaze dosáhnout míru a že vidí možnosti pokroku v ochotě ostatních arabských států. "Mohou pomoci s podmínkami historického míru," dodal na adresu arabských zemí.
Trump jako první prezident USA navštívil Zeď nářků
Vedle Netanjahua se Trump během dne sešel s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem. Tomu řekl, že arabští sousedé Izraele včetně Palestinců si uvědomují, že všichni mají společného nepřítele, a to íránskou hrozbu.
Spojené státy dlouhodobě označují Írán za "sponzora terorismu". Obviňují ho z toho, že podporou syrského režimu prezidenta Bašára Asada, šíitských povstalců v Jemenu a šíitského hnutí Hizballáh v Libanonu přispívá k destabilizaci situace na Blízkém východě. Proti aktivitám Teheránu ostře vystupuje i Izrael, který stejně jako Trump nesouhlasí s mezinárodní jadernou dohodou, kterou Írán se světovými mocnostmi uzavřel.
Trump během dne s manželkou Melanií v historickém centru Jeruzaléma navštívil Chrám Božího hrobu a zastavil se také u Zdi nářků. Doprovázel ho jeho zeť a poradce Jared Kushner, který se k židovství hlásí. Zeď nářků patří k nejposvátnějším židovským místům a Trump, jak připomenula AP, byl vůbec prvním úřadujícím prezidentem USA, který památku navštívil a pomodlil se zde. Trumpův demokratický předchůdce Baracka Obama se u zdi modlil v červenci 2008, tedy v době, kdy byl prezidentským kandidátem.