Sankce podle Euractiv zahrnují omezení unijních peněz proudících do Turecka, zmrazení aktivit Evropské investiční banky v zemi, pozastavení spolupráce v rámci vzájemné dohody o letecké dopravě a zrušení jednání na nejvyšší úrovni mezi Tureckem a EU.
"Provokace Turecka jsou pro nás všechny nepřijatelné," řekl při příchodu na jednání německý tajemník pro evropské záležitosti na ministerstvu zahraničí Michael Roth. Podle agentury Reuters zdůraznil, že Evropská unie je v této otázce jednotná.
Odvetná opatření jsou podle Reuters ale spíše jen symbolická. Kvůli provázanosti unie a Turecka ve věci migrace, bezpečnostní politiky a transportu energií nemohou být sankce nijak rozsáhlé.
Evropskou unii o odložení oznámení o sankcích vyzval podle Euroactiv turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Kdyby se tak stalo dnes, bylo by to podle něj "necitlivé" vůči tureckému lidu. Pokus části armády o puč se odehrál 15. července 2016. Potlačen byl za několik hodin, zemřelo při něm ale na 250 lidí, dalších 2100 lidí bylo zraněno.
K ukončení vrtů vyzvaly Turecko i Spojené státy
Turecko je už několik let ve sporu s Řeckem a řeckou částí Kypru kvůli těžbě v moři u jižního kyperského pobřeží, kde už provádí průzkumné vrty mimo jiné italská společnost ENI, francouzský Total či americký koncern ExxonMobil. Ankara tvrdí, že z těžby plynu v této oblasti by měli profitovat rovněž obyvatelé Severního Kypru.
Minulý týden vyzvaly Ankaru k ukončení průzkumných vrtů ve vodách u Kypru také Spojené státy. Turecko ale odmítá, že by tyto vrty byly nelegální. Çavuşoglu v neděli prohlásil, že Turecko bude v této činnosti pokračovat i přes odpor Řecka a Evropské unie.