Ženeva/Damašek - Syrská vládní delegace předložila na konferenci ve Švýcarsku seznam podmínek, za nichž je ochotna jednat o míru. V dokumentu mimo jiné žádá, aby zahraniční státy přestaly s vyzbrojováním syrských povstalců.
O předání moci či vzniku přechodné vlády se ale nezmiňuje. Opozice proto vládní deklaraci ihned odmítla.
"Tato deklarace je úplně mimo rámec ženevské konference, která se soustředí na vytvoření přechodné vlády. Neřeší klíčový problém," vysvětlil jeden z opozičníků Hadí Bahra.
Náměstek syrského ministra zahraničí Fajsal Makdád se následně nechal slyšet, že se kvůli opozičnímu "ne" sejde se zástupci OSN a bude s nimi řešit, co dál. "Jsme tady, abychom diskutovali o terorismu, nikoli o předání moci," dodal Makdád.
Podle opozice se kvůli deklaraci jednání naprosto zablokovala. "Diskuse dnes nebyly konstruktivní, protože strategií režimu je odvrátit a změnit téma tím, že mluví o terorismu," uvedl Rima Fleihan.
Delegáti syrské vlády a opozice ale přesto chtějí v jednáních pokračovat. Na tiskové konferenci to řekl prostředník rozhovorů Lachdar Brahímí. Přiznal, že zatím velký pokrok nemůže ohlásit.
Obě znesvářené strany tak zatím dospěly k jediné dohodě: že obléhané město Homs budou moci opustit ženy a děti. Podle Spojených států by ale Damašek měl umožnit, aby se do oblasti dostaly i humanitární konvoje.
"Situace je zoufalá a lidé tam hladoví," uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Edgar Vasquez. Dodal, že v minulosti již došlo k něčemu podobnému v jiném ze syrských měst, kde byla povolena omezená evakuace, ale žádné jídlo ani pomoc se do tohoto města nedostaly. "To v Homsu nesmí nastat," dodal Vasquez.
"Toto je politické vyjednávání," uvedl Brahímí s tím, že humanitární otázky nejsou hlavním diskutovaným bodem. "Myslím si však, že jsme všichni cítili,... že nemůžete začít vyjednávání o Sýrii bez toho, abyste prodiskutovali velice špatnou humanitární situaci," dodal.
Homs je jedním z prvních syrských měst, které povstalo proti prezidentu Bašáru Asadovi. Město ovládají povstalci, už 18 měsíců je ale obklíčeno syrskou armádou. Podle aktivistů je v něm de facto uvězněno zhruba 800 rodin, které jsou zbaveny pravidelného přístupu k potravinám či lékům.