Zemřel významný ruský historik Arsenij Roginskij. Založil hnutí Memorial a mapoval sovětské zločiny

Josef Pazderka Josef Pazderka
18. 12. 2017 14:52
Bývalý sovětský disident zemřel ve věku 71 let během léčby v Izraeli. Oznámila to ruská organizace Memorial na svém webu.
Foto: Memoriál - Tomáš Kizny

Moskva / Tel Aviv - Arsenij Roginskij byl známý především jako předseda ruské historicko-občanské organizace Memorial, která se věnovala mapování totalitních represí v bývalém Sovětském svazu.

Narodil se v Leningradu v rodině inženýra pronásledovaného sovětským režimem. Díky částečnému uvolnění mohl v 60. letech minulého století vystudovat historii na univerzitě v Tartu v dnešním Estonsku. Poté pracoval jako knihovník a učitel ruského jazyka a literatury ve večerních školách v Leningradě.

V soukromí se Roginskij tajně zapojil do disentu a začal jako historik mapovat sovětské represe na území SSSR. Stal se editorem samizdatové historické edice Pamjať (Paměť), která vycházela od roku 1978. Byl několikrát zatčen, nucen k emigraci. V roce 1981 ho sovětské orgány poslaly na čtyři roky do vězení za "výrobu a šíření protisovětských materiálů".

Po rozpadu Sovětského svazu byl Roginskij plně rehabilitován a stal se jedním ze zakladatelů ruské historicko-společenské organizace Memorial. Od roku 1998 byl jejím předsedou.

O nejnovějších pokusech o přepisování sovětské historie režimem prezidenta Vladimira Putina mluvil Arsenij Roginskij nedávno i na stránkách Aktuálně.cz v blogu rusisty Štěpána Černouška

Video: Rusové si uvědomili, k čemu je za těch sto let přivedlo, že miliony lidí prošly gulagem, říká rusista Libor Dvořák

Rusové si uvědomili, k čemu je za těch sto let přivedla, že miliony lidí prošly gulagem, říká rusista a komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy