Berlín - Tisíce policistů v ulicích a soudní zákazy demonstrací. Německé úřady mají dnes a o víkendu pohotovost. Důvod? Právě před dvaceti lety spáchal ve špandavské věznici sebevraždu někdejší Hitlerův zástupce Rudolf Hess.
Policie a především radnice měst se obávají, že kulaté výročí smrti nacistického pohlavára, který byl v norimberském procesu odsouzen na doživotí, zneužijí neonacisté v čele s Národní stranou Německa (NPD), která zejména na východě země sbírá politické body.
Sasko-Anhaltsko proto prostřednictvím ministerstva vnitra vydalo dočasný zákaz všech demonstrací, který je platný až do neděle.
"Chceme tím dát najevo, že Sasko-Anhaltsko není místem, kde by mohli pochodovat pravicoví extremisté," řekl státní tajemník magdeburského ministerstva vnitra Rüdiger Erben.
Zákaz demonstrací platí i v hornofranském Wunsiedelu, kde je Hess pohřben. Právě Wunsiedel se přitom v minulosti stal poutním místem neonacistů, kteří nacistického politika a kdysi druhého nejvlivnějšího muže NSDAP považují za mučedníka.
Neonacisté: Byla to vražda
Jinde, například v Mnichově, úřady shromáždění extremistů povolily, ale pod podmínkou, že Hessovo jméno nebude zmiňováno. Také v Jeně může NPD v sobotu demonstrovat.
Oslavu svého idolu chystají neonacisté také v dánském Koldingu.
NPD, která zesedá v zemských parlamentech v Mecklenbursku-Předním Pomořansku a Sasku, nadále razí teorii, podle níž byl Hess zavražděn. "Vrahové jsou stále na svobodě," tvrdí extremisté na své webové stránce.