Kreml se z Johnsonovy rezignace raduje, pro Irsko a EU představuje naději po brexitu

Přenos skončil
Britský premiér Boris Johnson rezignoval na posty předsedy Konzervativní strany i premiéra. Vládu ale povede do chvíle, než si strana vybere jeho nástupce. "Nerad opouštím nejlepší práci na světě," řekl Johnson s tím, že svého nástupce bude podporovat. Politickou krizi ve Velké Británii přinášíme v online přenosu.
Foto: Reuters
Přenos skončil
09:19

Vážení čtenáři, uzavíráme tento online přenos. Zprávy týkající se rezignace Borise Johnsona naleznete v našem běžném zpravodajství.

06:43

Ještě než Johnson ohlásil svou demisi z funkce vůdce Konzervativní strany - přičemž se rozhodl zůstat v Downing Street až do výběru svého nástupce v čele konzervativců - někteří členové strany už dali najevo své záměry.

O vedení Konzervativní strany a vlády se podle britských médií chystá ucházet generální prokurátorka Suella Bravermanová či nový ministr zdravotnictví Steve Barclay z pravého křídla konzervativců. O zapojení se do klání vážně uvažují také bývalý ministr zdravotnictví Sajid Javid či ministr dopravy Grant Shapps.

06:41

Britský konzervativní poslanec Tom Tugendhat oznámil, že vstupuje do klání o nástupnictví po Borisi Johnsonovi, který ohlásil svou demisi. Tugendhat, který stojí v čele zahraničního výboru sněmovny, tak otevřel boj kandidátů o to, kdo Johnsona nahradí, uvedla agentura AFP s odvoláním na Tugendhatův čtvrteční sloupek v listu Daily Telegraph.

V něm zákonodárce potvrdil svůj již dříve vyjadřovaný záměr a vysvětlil, že hodlá dát dohromady "širokou koalici" pro "nový začátek".

Tugendhat jako šéf zahraničního výboru dolní komory britského parlamentu loni v dubnu podpořil Českou republiku po vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví kvůli podezření, že se příslušníci ruské tajné služby zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Tugendhat tehdy uvedl, že jde o "přímý útok na zemi NATO" a Severoatlantická aliance se musí postavit za Českou republiku. "Tento druh násilí nás všechny ohrožuje. Lépe obráníme sami sebe, když se budeme bránit navzájem," prohlásil.

21:02

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek v reakci na Johnsonovo odstoupení podle televize CBS ujistil, že "zvláštní vztah" mezi USA a Británií "zůstává silný a stálý". Řekl, že se těší na pokračování těsné spolupráce s britskou vládou pokud jde o "řadu důležitých priorit", včetně jednotné podpory Ukrajiny.

16:29

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle zpravodajské televize CNN Johnsona označil za "opravdového přítele Ukrajiny" a vyjádřil přesvědčení, že britská politika vůči Kyjevu se jen tak nezmění. Ukrajina vztahem s Johnsonem mnoho získala, včetně vojenské pomoci, zdůraznil prezident v rozhovoru s moderátorem Wolfem Blitzerem. Zelenskyj si dnes s Johnsonem i telefonoval a podle premiérovy kanceláře prezident ministerskému předsedovi mimo jiné poděkoval za jeho rozhodné počínání ve vztahu k Ukrajině.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak na Twitteru Johnsonovi poděkoval za to, že si uvědomoval "hrozbu ruského monstra" a že byl vždy předním podporovatelem Ukrajiny.

Bezpečnostní expert Joseph Cirincione v rozhovoru s BBC upozornil, že Johnsonova rezignace bude mít okamžité důsledky na mezinárodní scéně. "Přinejmenším to oslabí snahy Západu podporovat Ukrajince v jejich válce," varoval Cirincione.

16:28

Spokojenost s koncem Borise Johnsona dávají najevo ruští představitelé. "On nemá rád nás, my nemáme rádi jeho," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Klaun odchází," konstatoval předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin. "Je jedním z hlavních ideologů války proti Rusku do posledního Ukrajince. Evropští lídři by se měli zamyslet nad tím, kam taková politika vede," dodal šéf dolní komory ruského parlamentu.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová na sociální síti Telegram uvedla, že Johnsonův pád je příznakem úpadku Západu, který je podle ní rozpolcen politickou, ideologickou a hospodářskou krizí. "Ponaučení z příběhu je: Nesnažte se zničit Rusko," dodala Zacharovová s tím, že Rusko zničit nelze.

Ruský exprezident a expremiér, nynější místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv poznamenal, že Johnsonovo odstoupení je "logickým důsledkem britské arogance a nevalné politiky".

16:27

Člen liberální frakce v Evropském parlamentu a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt zdůraznil, že Johnsonova vláda končí s ostudou, stejně jako ta amerického prezidenta Donalda Trumpa, který je Johnsonovým přítelem. "Konec éry transatlantického populismu? Doufejme. Vztahy mezi EU a Británií Johnsonovou volbou brexitu obrovsky utrpěly. Může se to jenom zlepšit!" napsal Verhofstadt na Twitteru.

16:26

Irsko a Británie nyní mají příležitost napravit vztahy, které byly v poslední době napjaté kvůli brexitu, řekl irský premiér Micheál Martin. "I když premiér Johnson a já jsme aktivně spolupracovali, ne vždy jsme spolu souhlasili a vztah mezi našimi vládami byl v poslední době napjatý a problematický," uvedl Martin v dnešním prohlášení. "Teď máme příležitost vrátit se k pravému duchu partnerství a vzájemného respektu, který potřebujeme k podepření přínosů Velkopáteční dohody," uvedl Martin s odkazem na severoirskou mírovou dohodu z roku 1998.

16:20

Nejméně osm politiků - tři ženy a pět mužů - přichází v úvahu na post šéfa britské Konzervativní strany poté, co skončí Boris Johnson. Ten ve čtvrtek oznámil svou rezignaci. Podívejte se, kdo by se mohl o jeho křeslo ucházet.

16:19

Bývalý ministerský předseda John Major prohlásil, že odstupující premiér Boris Johnson by v zájmu "celkového blaha země" neměl zůstat v premiérském úřadu, dokud se nenajde jeho nástupce. Major, který byl v čele vlády v letech 1990 až 1997, uvedl, že dočasným premiérem by se zatím mohl stát ministr spravedlnosti a vicepremiér Dominic Raab nebo by strana mohla změnit pravidla výběru, aby se proces urychlil.

John Major s manželkou na semifinále Wimbledonu 2019
John Major s manželkou na semifinále Wimbledonu 2019 | Foto: Reuters
16:09

Johnson podle deníku The Times provedl Británii největšími poválečnými krizemi a prosadil hluboké změny ve společnosti, nakonec ho ale dostihlo jeho odmítání řídit se konvencemi. "Politik, který si liboval v tom, že odmítal uznat podřizování se pravidlům, a bez ohledu na to se mu dařilo, byl nakonec odsouzen k tomu, aby za svou nadutost zaplatil," uvedl list. Deník připomíná, že Johnsona fatálně oslabila pokuta za účast na jednom z řady večírků v jeho sídle v Downing Street během koronavirové uzávěry, o němž původně tvrdil, že se nekonal. Konečné "zúčtování" list přičítá aféře kolem Pinchera.

16:09

O rezignaci Borise Johnsona napsal také list The Guardian, podle kterého bylo Johnsonovo "toxické kouzlo zlomeno" poté, co "zakopl o vlastní lži". "Lži a bezostyšné pohrdání pravidly způsobily jeho vzestup, lži a bezostyšné pohrdání pravidly přinesly jeho pád. To znamená, že politická odysea Borise Johnsona má zvláštní symetrii. Až na to, že to, co začalo jako vady osobnosti jednoho člověka, skončilo jako vady jeho strany a vlády a způsobilo velké škody celé zemi," napsal v komentáři novinář Jonathan Freedland.

16:08

Lži a neochota podřizovat se pravidlům nakonec dostihly britského premiéra Borise Johnsona. Tak hodnotí britská média dnešní odstoupení lídra Konzervativní strany. Johnsonovo působení v Downing Street bylo jedním z nejbouřlivějších. Jeho vzestup k moci ukázal, jak mistrně ovládá umění vítězit a přežívat aféry navzdory nepřízni osudu. Narůstající krize ale ukázaly, že štěstí ho nakonec opustilo, napsala stanice Sky News. Johnsonův pád, jemuž předcházelo přes 50 demisí v jeho širší vládě, označila jako plný kontroverzí.

15:53

Na konec Borise Johnsona reagoval i mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov: "Nemá nás rád a my ho také nemáme rádi."

14:10

Nyní naplno začal souboj o místo lídra konzervativců, podle Johnsona bude časový harmonogram oznámen příští týden. Přihlášku každého zájemce musí podpořit osm konzervativních poslanců. Poté začne série hlasování na úrovni poslanců. Tento proces zúží pole kandidátů na finální dvojici, mezi níž se bude v poslední fázi rozhodovat členská základna strany.

13:54 Britský premiér Boris Johnson.

Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak poděkoval Johnsonovi za podporu, kterou poskytoval Ukrajině.

13:45 Britský premiér Boris Johnson.

Boris Johnson uvedl, že je hrdý na úspěchy své vlády. Zmínil podporu, kterou jeho straně voliči před lety vyjádřili, a také kroky, které vláda udělala a které považuje za úspěšné - zvládnutí pandemie koronaviru, ekonomickou krizi i vůdčí roli Velké Británie proti Vladimiru Putinovi v posledních měsících.

13:43

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová vyzvala Brity ke klidu a jednotě. Johnson podle ní udělal správnou věc.

13:36 Britský premiér Boris Johnson.

"Nerad opouštím nejlepší práci na světě," řekl Johnson s tím, že svého nástupce bude podporovat.

13:34

Britský premiér Boris Johnson rezignoval na posty předsedy Konzervativní strany i premiéra. Vládu ale povede do chvíle, než si strana vybere jeho nástupce. Oznámil to v projevu před premiérským sídlem v Downing Street 10.

13:10 Keir Starmer

Britští opoziční labouristé vyvolají hlasování o nedůvěře vládě premiéra Johnsona, pokud se ho konzervativci hned nezbaví, uvedl lídr opozice Keir Starmer.

"Jeho vlastní strana konečně uznala, že není schopen být premiérem," uvedl Starmer po zprávách médií, že Johnson dnes rezignuje na post vůdce Konzervativní strany. "Pokud se ho nezbaví, pak labouristé v národním zájmu zakročí a vyvolají hlasování o nedůvěře, protože nemůžeme pokračovat v tom, aby se tento premiér držel ještě další měsíce," řekl Starmer. Šéf labouristů tím reagoval na zprávy, že Johnson sice rezignuje, ale ve funkci premiéra bude pokračovat do podzimu.

11:38

Souboj o místo lídra konzervativců se uskuteční v létě a nový premiér bude vybrán nejpozději před říjnovou stranickou konferencí.

11:03 Britský premiér Boris Johnson.

Televize ITV: Boris Johnson před chvílí hovořil s královnou.

10:45

Předseda hlavní opoziční Labouristické strany Keir Starmer označil Johnsonovu rezignaci za dobrou zprávu pro Velkou Británii.

10:43

Podle televize BBC dnes Johnson rezignuje na funkci předsedy Konzervativní strany, ale ještě zůstane na přechodnou dobu premiérem. Až bude zvolen nový předseda strany, stane se premiérem on.

10:40

Bývalý ministr spravedlnosti a konzervativní poslanec Dolní sněmovny Robert Buckland řekl televizi BBC, že rezignace Johnsona je nevyhnutelná. Uvedl, že premiér úspěšně převedl Velkou Británii brexitem, ale nyní je třeba jít dál. 

10:23

List The Times napsal, že ministra pro otázky bydlení Michaela Govea odvolal telefonicky.

10:21

Mluvčí britského premiéra potvrdil, že Johnson dnes vystoupí s projevem.

10:16 Britský premiér Boris Johnson.

Britský premiér Boris Johnson dnes oznámí rezignaci, do několika hodin vydá prohlášení, informoval server BBC News a další britská média.

10:07

Konzervativní strana má v Dolní sněmovně 358 křesel, tedy většinu z celkových 650 mandátů. Opoziční Labouristická strana má 200 poslanců, Skotská národní strana 45 a Liberální demokraté 14. 

V Dolní sněmovně sklidila poslední premiérská řeč Tonyho Blaira potlesk ve stoje
V Dolní sněmovně sklidila poslední premiérská řeč Tonyho Blaira potlesk ve stoje | Foto: Reuters
10:03

Dnešní titulní strana nejčtenějšího britského deníku The Sun.

9:46

V případě odchodu Johnsona by zavládl smutek v Kyjevě. Britský premiér patří k velkým zastáncům vyzbrojování Ukrajiny, aby se mohla bránit proti ruské agresi. Je ale pravděpodobné, že jeho případný nástupce by v této politice pokračoval.

9:40 Britský premiér Boris Johnson.

Boris Johnson se stal premiérem před třemi lety (24. července 2019) po Therese Mayové, která vedla s Evropskou unií neúspěšná jednání o brexitu. Johnson byl velkým zastáncem britského odchodu z EU, ve vládě Mayové byl v letech 2016 až 2018 ministrem zahraničí.

9:51

Vládu dnes opustila také náměstkyně ministra financí Helen Whatelyová, náměstek ministerstva vnitra Damian Hinds, náměstek ministra obchodu George Freeman, náměstek ministryně práce Guy Opperman, náměstek ministryně kultury Chris Philp a konzervativní poslanec James Cartlidge.

"Nemělo by být zapotřebí, aby rezignovaly desítky kolegů, ale pro naši zemi a důvěru v naši demokracii musíme mít změnu ve vedení," uvedl ve svém rezignačním dopise Hinds. Freeman napsal Johnsonovi, že již nemá důvěru v jeho vedení.

9:50 Britský premiér Boris Johnson.

"Toto je přesně doba, kdy byste očekávali, že vláda neodejde a že bude pokračovat v práci," řekl ve středu Johnson podle agentury Reuters britským poslancům. Připomněl, že ekonomika čelí těžkým časům kvůli ruské válce na Ukrajině. Prohlásil také, že jeho vláda provádí "největší snížení daní za desetiletí".

Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters
9:33

Britská generální prokurátorka Suella Bravermanová uvedla, že "je načase", aby premiér odešel. Na otázku reportéra britské televizní stanice ITV, zda uvažuje o tom, že by se ucházela o vedení Konzervativní strany a vlády, odpověděla kladně.

9:27

Důvěru ve vlastní straně Johnson u mnohých ztratil kvůli skandálu zvanému Partygate. Ten vyvolaly zprávy o večírcích a setkáních v premiérově sídle v Downing Street v době, kdy byla Británie v koronavirovém lockdownu.

Zatím poslední kritiku si Johnson vysloužil poté, co 30. června kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů rezignoval Christopher Pincher, náměstek hlavního whipa, což je poslanec dohlížející, aby příslušníci strany hlasovali ve sněmovně podle stranických zájmů. Pinchera jmenoval Johnson do funkce letos v únoru. Po vypuknutí této kauzy premiér nejprve tvrdil, že o vyšetřování Pinchera nic nevěděl. Downing Street později uvedla, že na případ zapomněl, a Johnson se za pochybení omluvil.

Britský premiér Boris Johnson.
Britský premiér Boris Johnson. | Foto: Reuters
9:18 Britský premiér Boris Johnson.

Boris Johnson ve středu odvolal ministra pro bydlení Michaela Govea, který předsedu vlády předtím vyzval k demisi. Gove byl stejně jako Johnson velkým zastáncem brexitu a podporoval odchod Velké Británie z Evropské unie v referendu v roce 2016.

 

Michael Gove
Michael Gove | Foto: Reuters
9:15

Zatím odstoupilo z funkcí pět ministrů Johnsonovy vlády na protest proti tomu, že premiér odmítá rezignovat. Dnes ráno tak učinili ministryně školství Michelle Donelanová a ministr pro záležitosti Severního Irska Brandon Lewis. Před ním odešli z vlády ministr zdravotnictví Sajid Javid, ministr financí Rishi Sunak a ministr pro záležitosti Walesu Simon Hart.

9:12

Dobrý den, vítejte u online přenosu Aktuálně.cz na téma britská politická krize. Premiér Boris Johnson je vlastní Konzervativní stranou tlačen k rezignaci, zatím to ale odmítá.

Martin Novák Zahraničí Martin Novák, Zahraničí
7. 7. 2022 10:18
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Komise zamítla odvolání Kuchty proti trestu na pět zápasů

Odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) zamítla odvolání sparťanského útočníka Jana Kuchty proti zastavení činnosti na pět zápasů za šlápnutí na hlavu brankáři Olivieru Vliegenovi v úvodním kole první ligy proti Liberci. Komise je přesvědčena, že si pětadvacetiletý český reprezentant při svém zákroku na gólmana Slovanu počínal úmyslně a výši trestu označila za odpovídající. Hráče před týdnem potrestala disciplinární komise Ligové fotbalové asociace.

před 37 minutami

O 5 tisíc korun na dítě je možné od příštího týdne žádat on-line či v Czech Pointu

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5 tisíc korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup ve čtvrtek novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

"Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů," uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5 tisíc korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy