Německý tisk: Putin zklidňuje situaci před Soči

ČTK ČTK
23. 12. 2013 8:46
FAZ: Chodorkovskij se pro Putina stal politickou přítěží.
Foto: REUTERS/Mikhail Metzel/RIA Novosti/Kremlin

Berlín - Podle německé političky Marieluise Beckové, která se v uplynulých letech zasazovala o propuštění kritika Kremlu Michaila Chodorkovského, není náhodou, že ruský prezident Vladimir Putin bývalého ropného magnáta omilostnil krátce před olympiádou v ruském Soči.

V rozhovoru pro dnešní vydání deníku Die Welt poslankyně za opoziční Zelené soudí, že si šéf Kremlu amnestií chtěl vylepšit osobní pověst. "Samozřejmě že se toto propuštění neodehrálo krátce před zimními olympijskými hrami v Soči náhodou," řekla politička, která se v sobotu s omilostněným Chodorkovským setkala v Berlíně.

Odsouzení členek skupiny Pussy Riot, obvinění aktivistů z Greenpeace nebo ruské vměšování do ukrajinských záležitostí podle Beckové u mezinárodní veřejnosti vyvolalo větší znepokojení, než by bylo Putinovi milé.

"Všichni víme, že tyto olympijské hry jsou pro Putina srdeční záležitostí," řekla Becková. "Jsou jeho snem. Vladimir Vladimirovič Putin na tribuně se všemi mocnými a prominenty světa - tento sen se začal drolit. Skromná amnestie tu mohla pomoci," dodala poslankyně.

Becková rovněž podrobila ostré kritice ruský soudní systém, který podle ní využívá ve svůj prospěch nomenklatura. "Touto nomenklaturou už není komunistická strana s všemocným ústředním výborem, ale síť bývalých soudruhů z KGB, úředníků a podnikatelů, kteří společně okrádají zemi a její obyvatele," řekla Becková. "Putin je přitom posledním kamenem systému, takříkajíc kmotr," dodala politička.

Levice: Dejte vízum Snowdenovi

Také německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) se domnívá, že Chodorkovskij se pro Putina stal politickou přítěží, protože nespravedlivé rozsudky nad oligarchou opakovaně připomínaly nejen organizace na ochranu lidských práv, ale také západní politici.

Kdyby Chodorkovskij nebyl omilostněn, byl by podle FAZ pravděpodobně nevyhnutelný třetí proces s tímto kritikem Kremlu. "Ale kvůli tomu by musela být ruská legislativa veřejně tak ohýbána, že posílení respektu, které si Putin v uplynulých měsících zajistil díky Snowdenovi, Sýrii a Íránu a které očekává také od olympiády v Soči, by pravděpodobně bylo promarněno," napsal FAZ.

Německá krajně levicová strana Levice znovu nastolila požadavek, aby Německo po udělení ročního víza Chodorkovskému přijalo také někdejšího spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, který před postihem amerických soudů uprchl do Ruska.

"Řešení se tedy dají najít, jenom když se chce," řekl spolupředseda opoziční parlamentní strany Bernd Riexinger v rozhovoru pro dnešní vydání bavorského listu Passauer Neue Presse. Snowden prý pro Německo svými odhaleními učinil tolik, že by spolková vláda měla využít právní možnosti, které má k dispozici.

 

Právě se děje

Další zprávy