Oradour-sur-Glane (Francie) - Německý prezident Joachim Gauck v troskách francouzské vesnice Oradour-sur-Glane, vyhlazené v roce 1944 nacisty, poděkoval přítomným přeživším a pozůstalým za "vůli k usmíření".
Připomněl i další místa nacistických masakrů, která podle něj nebudou zapomenuta, včetně českých Lidic. Gauck navštívil Oradour jako první německý prezident.
Po vesnici, která byla jako memento válečných hrůz ponechána v děsivě působivých rozvalinách, hosta provedl společně s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem jeden z přeživších masakru, 88letý Robert Hébras.
Oba státníci ho pevně drželi za ruce ve zčernalých ruinách místního kostela, ve kterém byly ženy a děti upáleny.
Ve svém projevu pak Gauck třem zbylým přeživším a pozůstalým po obětech vraždění poděkoval za to, že Němcům svou "vůlí k usmíření vyšli vstříc". "Toto místo a jeho obyvatelé byli vyhlazeni barbarským, do nebe volajícím zločinem," prohlásil Gauck.
Vyjádřil zároveň hořkost nad tím, že pachatelé těchto hrůz nebyli potrestáni. "Ale ze seriózního vyrovnávání se s těmito hořkými dějinami lidé v Německu čerpali sílu k tomu, aby mou vlast proměnili v dobrou zemi," prohlásil Gauck. Dnešní Německo podle něj nechce být nad nebo pod jinými zeměmi a "chce Evropu budovat, nikoli ovládat".
"Oradour a další evropská místa zvěrstev a barbarství nikdy nezapomeneme," prohlásil Gauck. Jako příklad jmenoval mimo jiné české Lidice, které nacisté vypálili 10. června 1942 a které loni v říjnu navštívil rovněž jako první německý prezident při podobném gestu usmíření.
Také další takové místo už Gauck navštívil: letos v březnu to byla toskánská vesnice Sant'Anna di Stazzema, kde jednotky Waffen-SS v roce 1944 vyvraždily nejméně 560 lidí.
Německá divize SS Das Reich zmasakrovala Oradour ležící zhruba 400 kilometrů jižně od Paříže 10. června 1944 při přesunu na sever Francie k boji proti vyloděným silám spojenců v Normandii.
Zabito bylo 642 civilistů, z toho 205 dětí mladších 15 let. Vojáci muže postříleli kulomety, ženy a děti upálili. Pak zapálili všechny domy.
Francouzská a německá média dnes připomínají obdobné usmiřovací gesto z roku 1984, kdy se tehdejší francouzský prezident François Mitterrand a kancléř Helmut Kohl společně poklonili obětem první světové války ve Verdunu.