Německý parlament legalizoval manželství homosexuálů. Merkelová byla proti

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 6. 2017 9:44
Homosexuálové v Německu budou moci uzavřít sňatek. V pátek o tom rozhodl spolkový parlament. Novela zákona, kterou poslanci schválili, mimo jiné umožní párům stejného pohlaví i adopci. S legalizací manželství homosexuálů souhlasí i většina Němců. Podle průzkumu agentury Insa pro deník Bild ho podporují tři čtvrtiny obyvatel země. Pro adopci dětí páry stejného pohlaví jsou dvě třetiny Němců. Kancléřka Angela Merkelová byla proti. Zdůraznila ale, že to je jen její osobní postoj.
Němci se radují ze schválení homosexuálních sňatků.
Němci se radují ze schválení homosexuálních sňatků. | Foto: Reuters

Berlín - Německo umožní párům stejného pohlaví uzavírat manželství a adoptovat děti. Příslušné změny občanského zákoníku v pátek schválil Spolkový sněm.

V historickém hlasování, jak je v Německu vnímáno, získala legalizace manželství homosexuálů poměrně výraznou většinu.

Bez problémů by změna, která má jasnou podporu veřejnosti, měla projít i za týden ve Spolkové radě.

O návrhu na zavedení manželství pro všechny, jak se mu v Německu říká, se v parlamentu bezvýsledně debatovalo už několik let, tento týden se ale věci daly nečekaně rychle do pohybu. Sociální demokraté se totiž rozhodli, že jeden ze svých dlouhodobých cílů prosadí za pomoci opozice i proti vůli koaliční konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.

Merkelová, která byla proti uzavírání homosexuálních sňatků, nyní zdůraznila, že je to její osobní postoj. Podle agentury Reuters se nechala slyšet, že doufá, že novela zákona bude mít pozitivní vliv na společnost.

CDU/CSU nyní svým poslancům umožnila, aby hlasovali podle svého svědomí, a nikoli podle stranických not. I od části zákonodárců konzervativní unie se tak novele dostalo podpory. Celkem pro ni hlasovalo 393 ze 623 přítomných poslanců.

Výsledek hlasování ocenila řada poslanců potleskem ve stoje.

Ohnivá debata

V páteční debatě, na jejímž začátku předseda Spolkového sněmu Norbert Lammert vyzval k vzájemnému respektu, zazněly názory obou stran.

Sociální demokraté a opoziční Zelení a Levice argumentovali například tím, že manželství homosexuálů řadě lidí něco přinese, a přitom nikomu nic nevezme. Lidé, kteří za sebe chtějí převzít zodpovědnost, mají podle nich mít možnost vstoupit do manželství.

Nejčastějším protiargumentem CDU/CSU bylo tvrzení, že manželství je základem rodiny a že homosexuálové už nyní mohou uzavírat registrované partnerství, a nejsou tak diskriminováni.

Ne všichni poslanci se ale v rozpravě, na niž někteří dorazili s duhovými šálami nebo kravatami, drželi Lammertovy výzvy k respektu. Sociální demokrat Johannes Kahrs tvrdě zaútočil na kancléřku Merkelovou, která podle něj od roku 2005 podporovala diskriminaci homosexuálů. Její vyjádření, v němž v pondělí naznačila změnu svého postoje, označil za trapné a ubohé.

Německo se pátečním rozhodnutím přidává ke 20 státům, které párům stejného pohlaví umožňují na celostátní úrovni vstupovat do manželství. Od roku 2001 mohli homosexuálové ve Spolkové republice Německo uzavírat takzvané registrované partnerství. Tuto možnost mají od roku 2006 také v Česku.

 

Právě se děje

Další zprávy