Němci jsou pro legalizaci sňatků homosexuálů. Očekávají, že parlament je v pátek schválí

ČTK ČTK
28. 6. 2017 13:53
Očekává se, že v pátek po letech debat schválí Spolkový sněm legalizaci manželství párů stejného pohlaví. Novelu zákona, která mimo jiné umožní homosexuálním párům také adopce dětí, schválil v úterý právní výbor parlamentu. Poslanci CDU i CSU, kteří v minulosti návrh už třicetkrát zablokovali, mohou nyní na popud kancléřky Angely Merkelové hlasovat individuálně podle vlastního svědomí a nebudou vázáni stranickou linií. V Německu je od roku 2001 možné uzavřít registrované partnerství. Legalizaci sňatků homosexuálů podporuje velká většina Němců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Právní výbor německého parlamentu ve středu schválil novelu, která legalizuje manželství párů stejného pohlaví.

Hlasování přineslo otevřenou konfrontaci vládních sociálních demokratů, kteří byli pro, a zákonodárců konzervativní unie CDU/CSU, z nichž nikdo návrh nepodpořil.

Celý Spolkový sněm by měl o návrhu hlasovat v pátek. Očekává se, že ho po letech debat s přehledem schválí.

Německo sice už v září čekají parlamentní volby a rozbíhá se volební kampaň, přesto je takováto rozepře mezi koaličními partnery výjimečná. Koaliční smlouva SPD a CDU/CSU s legalizací manželství homosexuálů nepočítá, a i proto obě strany dosud příslušný návrh v právním výboru třicetkrát zablokovaly.

V úterý se ale sociální demokraté rozhodli, že jeden ze svých dlouhodobých cílů prosadí i proti vůli koaličního partnera. Vše pak nabralo rychlý spád a příslušná novela zákona ve středu právním výborem prošla hlasy SPD a opozičních Zelených a Levice.

Sociální demokracie svým krokem reagovala na pondělní slova německé kancléřky Angely Merkelové, která řekla, že by se přikláněla k možnosti, aby poslanci její strany o legalizaci sňatků homosexuálů hlasovali "podle svého svědomí".

Tak se také v pátek stane. Jak poslanci CDU, tak poslanci sesterské CSU nebudou při pátečním hlasování vázáni stranickou linií, ale budou se moci rozhodnout individuálně podle svého svědomí. Dá se proto očekávat, že i v jejich řadách se najde určitá podpora pro novelu, která mimo jiné umožní adopce dětí páry stejného pohlaví.

Sociální demokraté a před nimi i Zelení si legalizaci sňatků homosexuálů stanovili jako podmínku pro vstup do koalice po parlamentních volbách. Ze stran, které po nich pravděpodobně usednou ve Spolkovém sněmu, takové sňatky odmítá vedle CDU/CSU jen Alternativa pro Německo (AfD). S tou ale žádná další strana do koalice jít nechce.

V Německu je od roku 2001 možné uzavřít registrované partnerství. Legalizaci sňatků homosexuálů podporuje velká většina Němců.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 6 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy