Němci jsou pro legalizaci sňatků homosexuálů. Očekávají, že parlament je v pátek schválí

ČTK ČTK
28. 6. 2017 13:53
Očekává se, že v pátek po letech debat schválí Spolkový sněm legalizaci manželství párů stejného pohlaví. Novelu zákona, která mimo jiné umožní homosexuálním párům také adopce dětí, schválil v úterý právní výbor parlamentu. Poslanci CDU i CSU, kteří v minulosti návrh už třicetkrát zablokovali, mohou nyní na popud kancléřky Angely Merkelové hlasovat individuálně podle vlastního svědomí a nebudou vázáni stranickou linií. V Německu je od roku 2001 možné uzavřít registrované partnerství. Legalizaci sňatků homosexuálů podporuje velká většina Němců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Právní výbor německého parlamentu ve středu schválil novelu, která legalizuje manželství párů stejného pohlaví.

Hlasování přineslo otevřenou konfrontaci vládních sociálních demokratů, kteří byli pro, a zákonodárců konzervativní unie CDU/CSU, z nichž nikdo návrh nepodpořil.

Celý Spolkový sněm by měl o návrhu hlasovat v pátek. Očekává se, že ho po letech debat s přehledem schválí.

Německo sice už v září čekají parlamentní volby a rozbíhá se volební kampaň, přesto je takováto rozepře mezi koaličními partnery výjimečná. Koaliční smlouva SPD a CDU/CSU s legalizací manželství homosexuálů nepočítá, a i proto obě strany dosud příslušný návrh v právním výboru třicetkrát zablokovaly.

V úterý se ale sociální demokraté rozhodli, že jeden ze svých dlouhodobých cílů prosadí i proti vůli koaličního partnera. Vše pak nabralo rychlý spád a příslušná novela zákona ve středu právním výborem prošla hlasy SPD a opozičních Zelených a Levice.

Sociální demokracie svým krokem reagovala na pondělní slova německé kancléřky Angely Merkelové, která řekla, že by se přikláněla k možnosti, aby poslanci její strany o legalizaci sňatků homosexuálů hlasovali "podle svého svědomí".

Tak se také v pátek stane. Jak poslanci CDU, tak poslanci sesterské CSU nebudou při pátečním hlasování vázáni stranickou linií, ale budou se moci rozhodnout individuálně podle svého svědomí. Dá se proto očekávat, že i v jejich řadách se najde určitá podpora pro novelu, která mimo jiné umožní adopce dětí páry stejného pohlaví.

Sociální demokraté a před nimi i Zelení si legalizaci sňatků homosexuálů stanovili jako podmínku pro vstup do koalice po parlamentních volbách. Ze stran, které po nich pravděpodobně usednou ve Spolkovém sněmu, takové sňatky odmítá vedle CDU/CSU jen Alternativa pro Německo (AfD). S tou ale žádná další strana do koalice jít nechce.

V Německu je od roku 2001 možné uzavřít registrované partnerství. Legalizaci sňatků homosexuálů podporuje velká většina Němců.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy