Kauza von der Leyenové má dohru. Německý europoslanec rezignoval na vlivný post

ČTK ČTK
16. 4. 2024 10:00
Německý europoslanec Markus Pieper rezignoval několik hodin před svým nástupem na vlivný post zmocněnce pro malé a střední podniky. Piepera vybrala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Její volba ale vyvolala kritiku. Z výběrové řízení vzešla jako nejlepší kandidátka česká europoslankyně Martina Dlabajová. Ta sdělila, že se ke kauze nebude vyjadřovat.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová | Foto: Reuters

Von der Leyenová si na vlivný post vybrala Piepera, který je stejně jako ona členem německých křesťanských demokratů. Poslanci Evropského parlamentu, kolegové z Evropské komise nebo organizace Transparency International von der Leyenovou podezírají, že svého spolustraníka při výběru zvýhodnila a žádají vysvětlení. Na případ upozornil i deník Aktuálně.cz.

Evropská sekce Transparency International v úterním prohlášení Pieperovu rezignaci uvítala jako správný krok, ačkoliv tak podle organizace učinil "bez viditelných výčitek svědomí". "Vadný proces výběru kandidáta dal přednost muži z politické strany von der Leyenové, který prokázal nižší kvalifikace podle všech tří náborových principů Komise," uvádí Transparency International, podle níž proces "budí vážná podezření týkající se politického bratříčkování".

Česká europoslankyně Dlabajová nyní aktuální vývoj v kauze nechce komentovat. Stále čeká, jak dopadne její stížnost, kterou před několika týdny zaslala Generálnímu ředitelství Evropské komise pro lidské zdroje a bezpečnost. "Dosud jsem nedostala žádnou reakci. Nemám k této situaci v tento moment co dalšího dodat, čekám na vyřízení mé oficiální stížnosti," sdělila Dlabajová již před několika dny.

Ve své stížnosti se mimo jiné ptá, zda komise svůj výběr založila na hodnocení kvalifikace kandidátů a zda zohlednila politiku rovných příležitostí, k níž se hlásí. Rovněž se ptá, jaké další faktory unijní exekutiva při rozhodování o jmenování zmocněnce pro malé a střední podniky brala v potaz.

Dlabajová se při konkurzu ukázala být nejlepší kandidátkou. Na základě doporučení a následných pohovorů ji do funkce navrhl eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Pieper skončil až třetí za Švédkou Annou Stellingerovou. Kritici označili postup von der Leyenové za mocenskou hru s cílem zajistit si německou podporu při volbě nové šéfky komise.

Kauza se řešila i minulý týden v Evropském parlamentu. Poslanci tehdy vyzvali Evropskou komisi, aby jmenování Piepera na post zmocněnce pro malé a střední podniky zrušila. Vadilo jim právě podezření, že ho šéfka unijní exekutivy zvýhodnila.

Mluvčí von der Leyenové po oznámení Pieperovy rezignace uvedl, že "předsedkyně respektuje a lituje rozhodnutí Markuse Piepera nenastoupit do funkce komisaře pro malé a střední podniky 16. dubna, jak bylo plánováno."

Podle agentury DPA se nyní uskuteční nové výběrové řízení, které však začne až po volbách do Evropského parlamentu.

Video: Rozhovor s europoslancem Kolajou (18. 3. 2024)

Video: Daniela Dlabolová
 

Právě se děje

Další zprávy