Celkem 16.000 kusů drůbeže na farmě bude zlikvidováno, potvrdila saská zemská vláda. Likvidace se bude týkat 8000 krůt, 5000 hus a 3000 kuřat.
V zemích Evropské unie zatím ptačí chřipku v domácích chovech zaznamenala jen Francie. Ostatní případy se týkaly volně žijících ptáků nebo jiných zvířat.
"Máme v Sasku první případ ptačí chřipky v chovu," uvedl dnes mluvčí ministerstva sociálních věcí Ralph Schreiber. Výskyt viru prokázala analýza vzorků národního veterinárního ústavu Friedricha Löfflera v Riemsu na severovýchodě země nedaleko ostrova Rujana, kde se zatím vyskytlo nejvíce případů ptačí chřipky.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Povodeň ptačí chřipku nerozšíří
- Vakcína proti H5N1 je účinná, ale...
- Afrika se bojí ptačí chřipky
Kolem postižené saské farmy byly zřízeny obvyklé bezpečnostní zóny. Tři kilometry kolem ní je oblast, v níž je zakázán převoz ptáků, stejně jako dovoz a vývoz z této zóny.
V okolí dalších deseti kilometrů bude domácí ptactvo podléhat sledování a kontrolám. Saské úřady už dříve oznámily podezření na ptačí chřipku v drůbežárně zaměřené na chov krůt a hus.
Institut Friedricha Löfflera až ve čtvrtek oznámí, zda jde o agresivní subformu viru nazvanou Asia.
Kancléřka Angela Merkelová označila situaci jako vážnou. "Je politováníhodné, že virus napadl i užitkový chov," poznamenala šéfka spolkové vlády.
Německo zatím potvrzovalo ptačí chřipku jen u divokých ptáků. V několika spolkových zemích, hlavně na ostrově Rujana v Baltském moři, který patří ke spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko, byly nalezeny mrtvé labutě, kachny i dravci, u kterých se virus potvrdil.