Německo: Úspěch nacistů varováním vládě

Lenka Málková
18. 9. 2006 15:15
Berlín - Do zemského parlamentu třetí německé spolkové země míří neonacisté. V Meklenbursku - Předním Pomořansku uspěla pravicová NPD.
Šéf Národní demokratické strany Německa (NDP) Udo Vogt uspěl. Jeho strana získala ve volbách více než 7 procent hlasů a míří do parlamentu.
Šéf Národní demokratické strany Německa (NDP) Udo Vogt uspěl. Jeho strana získala ve volbách více než 7 procent hlasů a míří do parlamentu. | Foto: Reuters

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Političtí experti se shodují v tom, že za volebním úspěchem německé krajní pravice stojí především špatná ekonomická situace a nespokojenost s vládou Angely Merkelové. Podle německého tisku je tak víkendový úspěch pravicových extremistů "varovným signálem pro všechny demokratické strany".

"Zemské volby v Meklenbursku-Předním Pomořansku jasně ukázaly, jak nepopulární současná velká koalice je. Očekávání většiny Němců bylo velké, ale sliby se nepodařilo koalici splnit," říká politolog Eckhard Jesse z univerzity v Chemnitz.

Za úspěchem NPD stojí nespokojenost

Meklenbursko-Přední Pomořansko patří k hospodářsky problémovým oblastem na východě Německa. Poté, co se zavřely brány ve většině zdejších továren, stoupla míra nezaměstnanosti na průměrných 18,2 procenta, což řadí Meklenbursko na první příčku v celorepublikovém měřítku.

Není proto divu, že neonacisté z krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) získali v nedělních zemských volbách 7,3 procenta hlasů a překonali tak potřebnou pětiprocentní hranici.

Podle předvolebních průzkumů totiž bylo celých patnáct procent osob ve věku 18 až 25 let odhodláno volit právě NPD a jejího vůdce Udo Vogta. Ten se přitom ve své předvolební kampani nechal slyšet, že "zodpovědnost nacistů za zvěrstva 2. světové války je minimální" a "důležitost i rozsah holocaustu se zveličuje".

Místní člen sociální demokracie Erwin Sellering proto považuje úspěch neonacistů za "skličující pro všechny Němce, jejichž cílem bylo podobnému vývoji zabránit". Hlasy politiků i představitelů německé židovské obce volající po zakázání této strany tak opět sílí.

"Vláda musí najít způsob, jak tuto stranu zakázat," říká pro agenturu Reuters viceprezident Ústřední židovské rady Dieter Graumann.

O to se však již před třemi lety pokusil tehdejší kancléř Gerhard Schröder, když stranu přirovnal k Hitlerovým nacistům. Ústavní soud v roce 2003 ale rozhodl, že zákaz NPD by byl protiústavní.

Nyní tak sedí pravicoví extremisté v zemských sněmech již dvou východoněmeckých zemí - v Sasku a v Braniborsku.

Násilí budí obavy

A právě na východě počty ultrapravicových příznivců i jejich násilných trestných činů v posledních letech nezadržitelně rostou, což potvrzuje zjištění Spolkového úřadu na ochranu ústavy i ministerstva vnitra.

Hlasy politiků i představitelů německé židovské obce volající po zakázání této strany tak opět sílí.
Hlasy politiků i představitelů německé židovské obce volající po zakázání této strany tak opět sílí. | Foto: Reuters

"Je velmi znepokojivé, že počet politicky motivovaných činů s extremistickým pozadím stoupl o 27 procent na 15 361," prohlásil před novináři ministr vnitra Wolfgang Schäuble. Podle Schäubleho může být jedním z důvodů také rostoucí počet krajně pravicových demonstrací.

"Znepokojuje nás ale, že krajně pravicová ideologie očividně oslovuje určitou skupinu mladých mužských voličů mezi 18 a 24 lety. V loňských spolkových volbách volilo krajně pravicovou NPD přes pět procent a v nových spolkových zemích skoro deset procent mladých mužských voličů mezi 18 až 24 lety," poznamenal Wolfgang Schäuble.

 

Právě se děje

Další zprávy