Německo stojí. Zažívá největší stávku na železnici

bh
15. 11. 2007 12:48
Železničáři stávkují také ve Francii
Foto: Reuters

Berlín/Paříž - Desetitisíce lidí, kteří se nedostali do práce nebo marně čekají na svůj rychlík a především první faktické škody v řádech několika milionů eur. Přitvrdíme, vzkazují navíc odboráři.

Tak vypadá vůbec největší stávka v dějinách německé železnice.

Relativně nejlépe jsou na tom rychlíky, kterých jezdí zhruba dvě třetiny. Regionálních vlaků dnes vyjela polovina na západě země, na území bývalé NDR, kde jsou odbory silnější, je ale v provozu jen 15 procent spojů.

V mnoha městech nejezdí ani povrchová kolejová doprava, například v Berlíně jezdí linky S-Bahnu jen jednou za hodinu.

Kritická je situace v nákladní dopravě, která stojí z padesáti procent. Některé automobilky již přešly na utlumení výroby, protože nejsou dostatečně předzásobeny díly.

Potíže má také hamburský přístav, odkud denně vyjíždí na dvě stovky nákladních vlaků naplněných kontejnery.

Železničářské odbory GDL jsou navíc s vedením Německých drah (DB) stále na ostří nože. Šéf GDL Manfred Schell navíc v televizi ARD pohrozil, že by se třídenní stávka mohla rozrůst na neomezenou.

"Kdybychom teď ustoupili, byly by hospodářské škody ještě vyšší," zdůraznil předseda představenstva DB Karl-Friedrich Rausch.

Strojvedoucí požadují po drahách zvýšení mezd, a to až o 31 procent.

ČTĚTE VÍCE o důvodech stávky

Stávka veřejné dopravy dnes paralyzuje také Francii, kde do směny nenastoupila polovina zaměstnanců státních drah SNCF. Ke strojvedoucím se tu přidalo také pařížské metro a některé státní instituce. Důvodem jsou reformy penzijního systém, které ohlásil prezident Nicolas Sarkozy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy