Atény, Berlín - Pomozte si a nebe vám pomůže. Vzkaz, který dnes v Berlíně předala řeckému premiérovi Georgiosi Papandreovi čelícímu ve své zemi stávce veřejného sektoru německá kancléřka Angela Merkelová, nemohl být jasnější.
Spolková republika bude Řecku věrně "stát po boku", na finanční pomoc z kapes německých daňových poplatníků ale mohou jeho občané zapomenout.
Kabinet Merkelové právě schválil upravený návrh státního rozpočtu, podle kterého by letošní zadlužení spolkové pokladny mělo stoupnout o dalších osmdesát miliard eur.
Atény se tak budou muset spolehnout především samy na sebe.
Za krizi ať platí bohatí
Ve středu schválila řecká vláda nová úsporná opatření, ve čtvrtek vydala mimořádně úspěšnou emisi státních dluhopisů a dnes čelila v ulicích Atén mohutným protestům rozlícených občanů. Policie proti demonstrantům, kteří na ni před budovou parlamentu házeli kamení, musela použít slzný plyn.
"Za krizi musí zaplatit bohatí!" křičeli účastníci protestu, kteří nechápou, proč se úsporná opatření socialistického kabinetu, jež jsou důsledkem politiky předchozí vlády konzervativců, mají dotknout především jich.
Stávka v dopravě dnes paralyzovala celé Atény. Lékaři a zdravotní sestry ošetřovali ve státních zařízeních jen nejnaléhavější případy a školy zely prázdnotou. Čtyřiadvacetihodinovou stávku vyhlásili také zaměstnanci médií.
Německo nemá na rozdávání
Peněz na rozdávání nemá ani tak bohatá země jako je Německo. Spolkový ministr financí Rainer Brüderle ještě před Papandreovou návštěvou oznámil, že jeho rezort nedá Řekům "ani cent".
Řecká vláda zpočátku doufala, že jí Spolková republika půjčí v boji se státním dluhem, který loni přesáhl 115 procent HDP, pět miliard eur. Doufala ale marně. Obdobný výsledek jako v Berlíně může navíc řecký premiér očekávat v Paříži, kam se chystá za dva dny.
Ve čtvrtek přitom Atény vydaly státní dluhopisy v hodnotě rovněž pěti miliard eur. Obchod, na němž se podílelo konsorcium mezinárodních bank jako Barclays, HSBC a Nomura, byl uzavřen již dvě hodiny po poledni.
Papandreova vláda potřebuje do května nějakým způsobem získat 22 miliard. Letošní schodek státního rozpočtu má podle pokynů z Bruselu srazit z loňských více než dvanácti na osm procent.
Řecké odbory nemají pro úsporná opatření kabinetu, která označily za "barbarská", žádné pochopení a na 11. března svolaly stávku ve veřejném sektoru.