Berlín - Kdo vyhraje v neděli německé volby? Před pár týdny skoro nikdo nepochyboval, že pravice.
Všechny průzkumy mluvily stejně: křesťansko-demokratické CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a liberálům z FDP předpovídaly úspěch, jaký zažili naposledy ve volbách v devadesátých letech.
Jen pár dní před "dnem D" je ale všechno jinak. Pravice v průzkumech ztrácí, levice - jmenovitě sociální demokracie (SPD) - dotahuje. Volby se mění v drama, s nímž ještě letos v červnu nikdo nepočítal.
Vzestup liberálů
Celé léto se spekulovalo de facto jen o tom, kdo ze současné velké koalice získá na svou stranu liberální FDP. Zda CDU, nebo SPD.
Žlutá hvězda německých liberálů totiž strmě stoupá. Hlavně díky tomu, že se po posledních volbách "nezapletli" ani s jednou z velkých stran. A i když měli možnost vládnout, zůstali v opozičních lavicích.
Zatímco před deseti lety si FDP pro předvolební mítinky v bývalé NDR najímala menší, uzavřené sály, letos její příznivci v pohodě zaplnili i velká náměstí.
Na východě země se jí přitom nikdy nedařilo. Ve volbách v Sasku v roce 1999 dokonce získala pouhé procento hlasů. "Dopadli zhruba stejně jako Strana křesťanů věrných Bibli," připomíná týdeník Der Spiegel.
V zemských volbách v srpnu 2009 dalo liberálům v Sasku hlas 10 procent voličů. Ve volbách celostátních by mohli získat ještě o 3 až 4 procenta víc.
Koaliční tanečky
Rovnici s jedinou neznámou - s kým půjde FDP do koalice - pochopili všichni. Námluvy zleva i zprava, které trvaly několik měsíců, ukončili až minulou neděli sami liberálové.
Na mimořádném sjezdu si odhlasovali, že chtějí výhradně do vlády vedené kancléřkou Merkelovou.
"Chceme vládnout s CDU/CSU a chceme pro Německo jinou politiku," vysvětlil rozhodnutí svých spolustraníků generální tajemník FDP Dirk Niebel.
K dobrovolnému závazku liberály dotlačila Angela Merkelová. Vyhráno ale nemá. Ani "sňatek" s FDP totiž nakonec nemusí k většině ve Spolkovém sněmu (Bundestagu) stačit.
Ze všech průzkumů veřejného mínění, které koncem týdne zveřejnily přední instituty v zemi, vyplývá: pravice a levice jsou na tom de facto stejně.
Obliba Angely Merkelové je pár dní před volbami nejnižší, popularita jejího vyzyvatele Franka-Waltera Steinmeiera naopak největší za celý letošní rok.
Rýsuje se pat
Podle šetření společnosti Emnid by CDU/CSU získala 35 procent a FDP 13 procent hlasů. Pro černo-žlutou pravicovou koalici se vyslovilo 48 procent Němců.
Navlas stejný výsledek - 48 procent - by si však podle Emnidu připsala i případná koalice sociálních demokratů (SPD), Zelených a komunistů (Die Linke). Pro SPD by hlasovalo 25 procent, pro Zelené 11 procent a pro Die Linke 12 procent oprávněných voličů.
Ostatní průzkumy se od šetření Emnidu jen minimálně liší. O výsledku voleb, dlouho považovaných za předem jasnou záležitost, by tak nakonec mohla rozhodnout specialita německého volebního systému, takzvané přebytkové hlasy.
Zjednodušeně řečeno jde o poslanecká křesla navíc. V Bundestagu na ně mají nárok ty strany, které v regionech získají více přímých mandátů, než odpovídá jejich procentuálnímu výsledku ve volbách.
A boj o přebytkové hlasy by měla letos jasně vyhrát CDU nejvlivnější ženy světa, kancléřky Merkelové.