Berlín - Pro německé sociální demokraty (SPD) to měl být nejdůležitější týden celé předvolební kampaně. Kancléřka Angela Merkelová je na dovolené, a tak chtěli být socialisté co nejvíc vidět, aby dva měsíce před volbami dotáhli náskok pravice.
SPD titulní strany novin skutečně "dobyla". I když jinak, než si původně představovala.
Už několik dní informují německá média o sociálnědemokratické ministryni zdravotnictví Ulle Schmidtové. Odjela na dovolenou do Španělska a vzala si s sebou služební auto i s řidičem a jeho synem.
Spícímu řidiči pak v noci ukradli klíče a následně i luxusní limuzínu za skoro 2,7 milionu korun. Odcizené auto se sice mezitím našlo, politici, lékaři i daňoví poplatníci se ale na Schmidtovou zlobí, že nepřípustně plýtvá penězi.
Spolu s ní je na pranýři celá SPD. Už teď má přitom podporu pouhých 25 procent voličů. Franka-Waltera Steinmeiera, volebního lídra socialistů, chce podle nejnovějšího průzkumu za kancléře 17 procent Němců, Angelu Merkelovou z konkurenční CDU/CSU 58 procent.
Útrata za 10 tisíc eur
Z právního hlediska má ministryně na služební vůz nárok i o dovolené. Už proto, že během své cesty vyřizovala pracovní záležitosti.
"Služební auto využívám i soukromě. Mám na to právo, jako každý, kdo má služební vůz," potvrdila novinářům šéfka resortu zdravotnictví.
Jenže: Němci jsou na mrhání penězi, které jdou z jejich kapes, hákliví. Zvláště pak před volbami. Schmidtové vyčítají hlavně to, že kdyby si ve Španělsku najala vůz z půjčovny, nebo si ho dokonce obstarala od tamní německé ambasády, vyšlo by to podstatně levněji.
Aby se obhájila, vzala si Ulla Schmidtová na pomoc čísla. Zapůjčení příslušného vozu v Alicante by podle ní přišlo na 500 eur denně. "To je zhruba stejně, kolik stál benzín na cestu z Německa do Španělska," uvedla její mluvčí.
Svaz německých daňových poplatníků ale došel k jinému závěru. K benzínu přičetl mýtné, náklady na ubytování pro řidiče, přesčasy a další poplatky. A rázem z toho byla útrata za skoro 10 tisíc eur (v přepočtu asi 270 tisíc korun).
"Dělá to 9386 eur," řekl deníku Bild šéf svazu Reiner Holznagel. Ukradená - a teď znovu nalezená - vládní limuzína navíc není pojištěná.
Čára přes rozpočet
Služební dopravní prostředky politiků a jejich využívání o dovolených se v Německu neřeší poprvé. Dosud se ale mluvilo hlavně o letadlech.
V roce 2001 rozčílil Němce tehdejší ministr obrany Rudolf Scharping, který se vládním letounem nechal odvézt na soukromou dovolenou na Malorku.
Předsedkyně Bundestagu Rita Süssmuthová se o pět let dříve musela zpovídat, proč létá tak často služebně do Švýcarska, kde žila její dcera. To ale nebylo před volbami.
"Že jsme krádež služebního auta neměli zrovna v plánu, tím si můžete být jistí," přiznal volební manažer sociálních demokratů Kajo Wasserhövel v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Deutschlandfunk.
Co naopak SPD v kalendáři měla a má, je čtvrteční oficiální představení stínové vlády. Otázkou je, zda bude média zajímat stejně, jako aféra Ully Schmidtové.
Zatímco sociální demokraté mluví o krádeži ministerského vozu jako o bezvýznamném "divadle během okurkové sezóny", rivalové SPD se ji snaží náležitě nafouknout. A nejen oni.
Vtipně ji využila také největší autopůjčovna v Německu, společnost Sixt. V narážce na Schmidtovou láká zákazníky sloganem: "Se služebním vozem na dovolenou? Sixt je přece i v Alicante, včetně pojištění proti krádeži."