Německá televize žaluje Ankaru. Turecká vláda novinářům zabavila video z rozhovoru s ministrem

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 9. 2016 19:20
Novinář Deutsche Welle Michel Friedman dělal rozhovor s tureckým ministrem mládeže a sportu Akifem Kiliçem začátkem září. Dotazoval se ho přitom i na rozsáhlé vládní čistky po nepovedeném pokusu o vojenský převrat a na kontroverzní výroky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o postavení a roli žen ve společnosti. Ministr nechal novinářům zabavit paměťovou kartu z videokamery.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ilustrační foto.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

BerlínNěmecká televizní a rozhlasová stanice Deutsche Welle (DW) zažalovala tureckou vládu

Požaduje vydání záznamu svého rozhovoru s tureckým ministrem mládeže a sportu Akifem Kiliçem, který ho nechal zabavit, když mu nevyhovovaly otázky. O žalobě v pondělí informoval server Spiegel Online.

Novinář Deutsche Welle Michel Friedman dělal rozhovor s tureckým ministrem začátkem září. Dotazoval se ho přitom i na rozsáhlé vládní čistky po nepovedeném pokusu o vojenský převrat a na kontroverzní výroky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o postavení a roli žen ve společnosti.

Dotazy tureckého ministra Kiliçe natolik pobouřily, že jeho úřad německému štábu nedovolil odejít z ministerstva mládeže a sportu, dokud neodevzdá paměťovou kartu z videokamery.

Nepomohla ani intervence vlády

Mluvčí ministerstva později uvedl, že nahrávka byla zabavena, protože reportér kladl otázky, které nebyly předem domluveny. Takový postup ale u Deutsche Welle na pochopení nenarazil.

"Je to jasný nátlak ze strany tureckého vedení. Nemá to nic společného s právním státem a demokracií," uvedl ředitel DW Peter Limbourg. Silnému tlaku ze strany vládních úřadů je v Turecku podle pozorovatelů vystavena celá řada novinářů.

Německá televize se s tureckým ministerstvem snažila domluvit i za pomoci německé vlády. Když ale vypršely dva termíny, které pro navrácení materiálu stanovila, přistoupila k žalobě. Případ bude řešit soud v Ankaře.

Německo-turecké vztahy jsou v posledních měsících velmi napjaté, jejich zlepšení může nejnovější spor ještě oddálit.

 

Právě se děje

Další zprávy