Před časem vzkázal ministr vnitra Wolfgang Schäuble cizincům žijícím v Německu: "Integrujte se, nebo opusťte zemi!"
Oči všech zůstaly upřeny na početnou muslimskou komunitu v zemi. A právě ta se nyní cítí diskriminována. Mohou za to zákony, které se začátkem roku vstoupily v platnost ve dvou spolkových zemích - Dolním Sasku a Bádensku-Württembersku.
Integrace je nutná, ale nejistá
Zdůvodnění, proč politici ke změnám přistoupili, je jasné: chtějí dosáhnout toho, aby se cizinci více a lépe začlenili do německé společnosti. Kroky regionálních vlád jsou ale poněkud neohrabané a mezi islámskými organizacemi v zemi vyvolávají záporné emoce.
Integrujte se! Vzkazuje Německo cizincům NAJDETE ZDE
Zatímco dolnosaský ministr vnitra Schunemann se rozhodl zavést evidenci všech radikálních muslimů, jeho kolega z Bádenska-Württemberska Heribert Rech zkomplikoval muslimům možnost získat občanství či trvalý pobyt v Německu.
Občané celkem 57 muslimských zemí musí od 1. ledna v této spolkové zemi vyplnit speciální dotazník, který by měl zjistit, jak se muslimové staví k terorismu, demokracii či právům žen.
Ministr vnitra Rech vysvětluje svůj krok posledními průzkumy, podle kterých počet muslimů v Bádensku-Württembersku dosahuje šesti procent. Jednadvacet procent z nich si přitom myslí, že německá ústava je v rozporu s koránem a téměř polovina se nehodlá integrovat do německé společnosti.
Skandální dotazník provokuje, ale neřeší
"Jak byste se zachovali v případě, že by váš syn byl gay?" "Dovolili byste své dceři, aby navštěvovala kurzy plavání?" Nebo: "Co uděláte, pokud se vaše dcera rozhodne vzít si muže jiného vyznání?" "Víte, že osoby z vašeho okolí plánují teroristický útok. Co učiníte?"
To jsou jen některé z celkem třiceti otázek, které se v dotazníku objevují. Výsledky "testu" by měly ukázat, jak dalece jsou žadatelé ochotni přistoupit na německý způsob života a integrovat se.
Jen težko však tento dotazník přispěje k rychlejší integraci cizinců do společnosti nebo odhalí případné teroristy. Vymyslet si odpovědi není přece tak těžké.
Je to diskriminace, vzkazují muslimové
Reakce na nově přijatá opatření na sebe přesto nenechala dlouho čekat. Patrně vůbec poprvé se v Německu sjednotili představitelé nejrůznějších islámských organizací. Připojila se dokonce i sekulární Organizace Turků v Německu (Tgd).
Faruk Sen, ředitel Centra pro turecká studia v Duisburgu považuje danou situaci za hanebnou a porušující ústavní princip rovnosti osob. Stejně tak vidí celou záležitost bývalá ministryně spravedlnosti a současná poslankyně Evropského parlamentu Sabine Leutheusser-Schnarrenbergerová. "Tento test je protiústavní a jeho vydání navíc překračuje kompetence zemského ministerstva," prohlásila v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Deutsche-Welle.
Francouzi už si nebudou rovni ČTĚTE ZDE
Německo není výjimkou
Podobné zákony už ale přijaly i v dalších zemích. V Irsku se musí muslimští muži zavázat, že si nevezmou víc než jednu ženu. Evidenci islamistů zavedli v března minulého roku ve Velké Británii a v prosinci rozhodli o podobném kroku v Austrálii, kde koncem roku vypukla v Sydney vlna rasově motivovaných nepokojů.
#reklama