A stále nová a nová zjištění ukazují, že šlo o významnou pomoc, která Američanům svržení Saddáma Husajna podstatně usnadnila.
Už v lednu odhalil týdeník Der Spiegel, že agenti německé zpravodajské služby BND působili v době války v Bagdádu a poskytovali Američanům informace o cílech bombardování a dokonce o pohybu Saddáma. Spolková vláda to v pátek ve zveřejněné zprávě přiznala.
Dnes napsal deník New York Times, že němečtí špióni v Bagdádu získali před válkou plán Saddáma Husajna na obranu Bagdádu. Díky tomu se dostal měsíc před invazí v březnu 2003 k americkým vojenským velitelům.
Předáním iráckého dokumentu tak německá rozvědka poskytla Spojeným státům mnohem větší pomoc, než německá vláda tehdy veřejně připouštěla, zdůraznil deník.
Mluvčí německé vlády Ulrich Wilhelm dnes odpoledne tvrzení deníku popřel. Řekl, že oficiální místa v Berlíně nemají o plánu žádné informace.
O záležitosti nechtěl dnes hovořit ani mluvčí Bílého domu Scott McClellan. "Pokud je mi známo, George Bush o tom nic neví, stejně tak jako já," řekl mluvčí novinářům.
Podle New York Times plán obsahoval mimořádně cenné informace o záměrech iráckého velení při obraně Bagdádu a o tom, kde chtěl Saddám kolem hlavního města rozmístit své nejlepší jednotky.
Když němečtí agenti získali irácký plán, předali ho svým nadřízeným. V únoru 2003 pak pracovník německé zpravodajské
služby v Kataru předal kopii představiteli amerického ministerstva obrany.