Němci míří do Konga. Přes pochyby vojáků

lem
16. 6. 2006 18:00
Berlín - Do neklidného Konga míří v rámci mise Evropské unie 780 německých vojáků. Bundeswehr však s rozhodnutím parlamentu a vlády spokojen není.
OSN má v bývalé belgické kolonii již na 17.000 "modrých baretů".
OSN má v bývalé belgické kolonii již na 17.000 "modrých baretů". | Foto: Reuters

Po čtyřiceti letech vojenských cvičení a patnácti letech od prvního nasazení v mírových silách čelí němečtí vojáci novému fenoménu - posttraumatickému stresovému syndromu.

Psychické problémy se bojí přiznat

Nespavost nebo naopak špatné sny, neustálý pocit ohrožení a prudké rozhněvané reakce, plus rozpadající se manželství a ztráty zaměstnání. Takové jsou příběhy německých vojáků, kteří se vrátili z misí v Somálsku, Kosovu a Afghánistánu.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Stres a traumata - skrytá tvář války
  • Mise v Kongu rozděluje Evropu
  • Kongo schválilo ústavu, volby budou

Někteří z nich však nechtějí své problémy přiznat, protože se obávají o svoji další kariéru, a možná právě je čeká další mise. Tentokrát do čtyřicet let nepokoji zmítaného Konga.

"Mnoho vojáků se bojí veřejně přiznat své psychické problémy," řekl pro německý deník Spiegel lékař hamburské vojenské nemocnice Karl-Heinz Biesold. "Vojáci se musí naučit, že lékaři neléčí jen zranění těla, ale také psychické problémy."

  • První smrtelné zranění způsobil německý voják v rámci balkánské mírové mise 13. června 1999.
  • Stalo se tak 54 let po skončení 2. světové války a 44 let po opětovném vyzbrojení německé armády.

Konžská mise schválena. Levice proti

Vyslání vojáků do Konga schválil začátkem června německý parlament. V rámci mise Evropské unie tak bude v nestabilním Kongu operovat 780 vojáků Bundeswehru.

Podle ministra obrany Franze Josefa Junga má Německo, stejně jako celá Evropská unie, zájem na tom, aby se Kongo vyvíjelo směrem k demokracii. Konflikty zmítaná země by si tak po čtyřiceti letech měla koncem července zvolit prezidenta i parlament.

V současnosti působí na nejrůznějších v misích OSN či EU více než sedm tisíc německých vojáků.
V současnosti působí na nejrůznějších v misích OSN či EU více než sedm tisíc německých vojáků. | Foto: Reuters

Expert svobodných demokratů Werner Hoyer však o úspěšnosti mise pochybuje: "Koalice nás nepřesvědčila, že mise bude efektivní," prohlásil. Na jeho stranu se staví většina levicových poslanců, široká veřejnost a a překvapivě jsou slyšet také hlasy ze samotného bundeswehru. 

Podle jejich slov není podobná mise v zájmu německé zahraniční politiky a není zcela bez rizik. Vojáci nejsou připraveni na africké podmínky, počasí, AIDS, ani na bojující děti v řadách konžských ozbrojených jednotek.

Stabilizace Konga je nutná

Vládní koalice přesto vyslání německých vojáků obhajuje. Pro je spolková kancléřka Angela Merkelová, ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, stejně jako sociální demokraté. 

Spolková kancléřka Angela Merkelová i její ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier nasazení vojáků v Demokratické republice Kongo obhajují.
Spolková kancléřka Angela Merkelová i její ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier nasazení vojáků v Demokratické republice Kongo obhajují. | Foto: Reuters

"Německo má zájem na stabilizaci Konga. Musíte se s tímo problémem vypořádat dřív, než nás zasáhne přímo," prohlásil poslanec SPD Walter Kolbow pro deník Spiegel. 

V uplynulých dnech rozhodl Bundestag také o půlročním prodloužení mise bundeswehru v Súdánu. Proti byli jen zástupci Levicové strany.

V misích OSN či EU momentálně působí více než sedm tisíc německých vojáků - hlavně v Bosně a Hercegovině, v Kosovu a v Afghánistánu.

  • OSN má v bývalé belgické kolonii již na 17 000 "modrých baretů".
  • V současné době to je největší a nejdražší mírová mise světové organizace.
  • OSN dohlíží na mír po občanské válce v letech 1998 až 2003, kdy v Kongu zahynulo na čtyři miliony lidí.
 

Právě se děje

Další zprávy