Proč opustili rodnou zemi? Novináři oslovili Rusy, kteří uprchli do Arménie

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
6. 10. 2022 9:09
Strach z mobilizace, snaha získat občanství, ale i nákup oblíbených značek, které už se v Rusku nedají sehnat. To jsou důvody odchodu z domoviny některých z deseti tisíců Rusů, kteří zakotvili v Arménii. Na to, proč opustili svou rodnou zemi, se jich v Jerevenu ptali novináři Rádia Svobodná Evropa.
Rusové v Arménii mluví o tom, proč opustili svou zemi | Video: Rádio Svobodná Evropa

Desítky tisíc Rusů dorazily v posledních dnech do Arménie. Jejich příchod způsobila především vyhlášená mobilizace. "Na překročení všech hranic čekají obrovské fronty lidí. Letenky se výrazně zdražily. Nechci válku s Ukrajinou, protože ji nepodporuji," uvedl jeden z Rusů v anketě v arménském Jerevanu.

Někteří Rusové odletěli ve spěchu a netuší, kdy se vrátí zpět do domoviny. "Zpáteční letenku zatím nemám. Přijel jsem s několika přáteli a v tuto chvíli nevíme, jak dlouho tu zůstaneme. Nikdy jsem nesloužil v armádě, takže nejsem připravený jít do války," popsal mladý Rus.

I když většina z Rusů opustila svou zemi kvůli mobilizaci, někteří přijeli do Arménie už před jejím vyhlášením. "I když jsem odjel před vyhlášením mobilizace, stejně to souvisí s naší vojenskou operací. Vadí mi, že mnoho značek a produktů, které mám rád, už u nás není k dostání. Zatím jsou stále v Arménii. Mohu chodit do obchodů, které už nejsou v Rusku, ale jsou stále v Arménii," popsal jeden z dotazovaných v anketě.

Do Arménie se vydali i Rusové, kteří tu mají kořeny a příbuzné. "Jsem Armén. Žil jsem v Rusku a narodil jsem se v Rusku. Můj otec je Armén, díky němuž jsem tu získal doklady. Přijel jsem sem, abych získal arménské občanství," uvedl muž.

Ze stejného důvodu z Ruska odjel i jiný Rus, kterého novináři v Jerevanu oslovili. "Můj otec, který už nežije, byl Armén. Moje matka je Ruska. Rozhodl jsem se sem přijet na prázdniny. Naposledy jsem tu byl před 40 lety. Přijel jsem si užít Arménii. Chci tu také získat pas a občanství," doplnil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

V Indonésii bude hrozit až rok vězení za nemanželský sex

Indonéský parlament v úterý schválil nový trestní zákoník, který mimo jiné zakazuje nemanželský sex a soužití nesezdaných párů. Nová norma, která se bude vztahovat na Indonésany i cizince, počítá s trestem až jednoho roku vězení za pohlavní styk osob, které neuzavřely manželství. Zákon musí ještě podepsat prezident, uvedly agentury AP a Reuters. Platnost zákazu i pro cizince kritizují mimo jiné firmy podnikající v cestovním ruchu.

Nový trestní zákoník má vstupovat v platnost postupně v příštích třech letech. Nyní je v Indonésii trestná manželská nevěra, ale nikoliv předmanželský sex.

Nový zákoník kritizují zástupci firem podnikajících cestovního ruchu. Místopředseda jejich sdružení firem Maulana Yusran označil zákon za "zcela kontraproduktivní". Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19. V Indonésii je řada populárních turistických destinací, například ostrov Bali.

Schválení zákoníku podle agentury ukazuje na posilování konzervativních sil v nejlidnatější muslimské zemi na světě. Podle kritiků nové paragrafy posílí policejní kontrolu nad morálkou, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy