Phnom Penh - Když byl Gunnar Bergstrom v Kambodži v srpnu 1978 naposledy, povečeřel ústřice s diktátorem Pol Potem, jehož radikálně komunistický režim byl pro něj ztělesněním představ o spravedlivé beztřídní společnosti.
Do Demokratické republiky Kampučie, jak zněl oficiální název země, přijel tehdejší prezident Sdružení švédsko-kampučského přátelství na dvoutýdenní návštěvu, která měla podle představ obou stran pomoci vyvrátit "lži a pomluvy", které o Rudých Khmerech na Západě kolovaly.
Není divu, že Bergstromova delegace, rekrutující se výhradně z levicových intelektuálů, odpůrců války ve Vietnamu a obdivovatelů maoistické revoluce, odjížděla po 14 dnech domů s dobrými dojmy.
Jejich hosté jim ukázali jen to, co chtěli, tedy zdravě vyhlížející dělníky v nově budovaných továrnách a kolektivizovaném zemědělství, čisté nemocnice a usmívající se tváře.
Kruté vystřízlivění
Nyní - o třicet let později - se 57letý Švéd do jedné z nejchudších zemí světa, která u speciálního tribunálu právě soudí zbylé představitele režimu Rudých Khmerů, vrátil, aby se veřejně kál za svou někdejší naivitu.
"Bylo to, jako když spadnete z větve stromu tvrdě na zem," svěřil se Bergstrom v rozhovoru pro agenturu AP s pocity, jež zažíval, když si začal plně uvědomovat hrůznou podstatu genocidního režimu, který nedlouho po jejich návštěvě padl.
"Musel jsem přehodnotit vše, v co jsem věřil," dodává Švéd, který se prý dlouho veškeré pochybnosti snažil potlačovat, protože nechtěl uvěřit, že by se z jím vzývaných osvoboditelů skutečně mohli stát utlačovatelé.
Do Phnom Penhu přijel Bergstrom, který dnes pomáhá drogově závislým, minulou neděli, a to opět na 14 dní. I tentokrát má nabitý program - prohlídky památníků genocidy a někdejších mučíren, vystoupení v kambodžské televizi či veřejné debaty s těmi, kdo narozdíl od půldruhého miliónu obětí (mnohé odhady jsou ještě vyšší) vládu Rudých Khmerů přežili.
Živoucí peklo
Jeho návštěvu pomohlo zorganizovat Kambodžské dokumentační středisko (DC-Cam), které mimo jiné sbírá důkazy pro potřeby tribunálu soudícího bývalé předáky Rudých Khmerů.
Bergstrom této instituci věnoval své třicet let staré snímky, které jsou nyní k vidění v přední phnompenhské galerii Reyum v rámci výstavy "Živoucí peklo" a časem by měly být umístěny do expozice muzea genocidy Tuol Sleng.
"Pro mnoho lidí je důležité slyšet z jeho úst omluvu," řekl britské BBC ředitel DC-Cam Youk Chhang, podle něhož Bergstromova návštěva může pomoci procesu národního usmíření.
Ne všichni jsou ale připraveni projevovat vůči kajícníkovi velkodušnost, jak naznačuje například diskuse na jednom z kambodžských blogů:
"To se to tomu kriminálníkovi Bergstromovi teď omlouvá za to, že podporoval nejzločinečtější režim v dějinách. Je to jen trik, jak se dostat do centra pozornosti. Měli by ten kus h… pověsit. Hned," napsal uživatel "Retching Dog" pod článek o výstavě fotografií v galerii Reyum uveřejněný na blogu Chandrapong 007.