Simona Fendrychová
Aktualizováno 31. 12. 2015 12:35
Nová antibiotika a vakcína proti ebole můžou zachránit tisíce lidských životů, štěňata narozená ze zkumavky zase ohrožené druhy zvířat. Světoví vědci přišli v roce 2015 s řadou významných objevů. Vybrali jsme 12 nejzajímavějších. Těch, které zahýbaly světem a na něž by se rozhodně nemělo zapomenout.
Objev, na který lékaři čekali témeř 30 let
Vědcům se hned z kraje roku podařilo po téměř třiceti letech získat nový druh antibiotik. Zažehnali tím hrozbu takzvaných superrezistentních bakterií, které postupně získaly odolnost vůči prakticky všem známým lékům a z hlediska medicíny představují jednu z největších hrozeb blízké budoucnosti.
Experti z Northeastern University v Bostonu přišli s objevem, jenž by měl děsivý vývoj zvrátit. Vyvinuli celkem pětadvacet antibiotik nové generace, přičemž jeden z těchto nově objevených druhů - zdá se - zabírá univerzálně. Stejně tak jako fungoval ve své zlaté éře penicilin.
Ještě v padesátých a šedesátých letech minulého století se zdálo, že medicína nebezpečné bakterie poměrně hladce vymýtí. Farmaceutické společnosti chrlily nová antibiotika jako na běžícím pásu. Pak se ale karta začala pomalu obracet a od roku 1987 až doposud už lékaři od farmaceutů žádnou novou antibakteriální zbraň nové generace nedostali.