Nejvyšší soud USA odmítl prokazování totožnosti při volbách v Severní Karolíně

ČTK ČTK
15. 5. 2017 18:08
Nejvyšší soud v USA zrušil sporný volební zákon, který voličům v Severní Karolíně ukládal povinnost při hlasování prokazovat totožnost úředně uznaným průkazem. Severní Karolína odhlasovala úpravu volebního zákona v roce 2013. Důvodem bylo zajistit transparentnost hlasování a zamezit případným volebním podvodům. V USA, kde na rozdíl od praxe běžné v Evropě neexistuje jednotný systém průkazů totožnosti, se mohou občané prokazovat řidičským průkazem, cestovním pasem, legitimací příslušníka ozbrojených sil.
Volby  v USA
Volby v USA | Foto: Reuters

Washington - Americký nejvyšší soud definitivně zamítl sporný volební zákon státu Severní Karolína, který ukládal voličům prokazovat při hlasování totožnost úředně uznávaným průkazem. Zákon zrušil už soud první instance a následně také odvolací soud, stát Severní Karolína se ale proti verdiktu odvolal k nejvyššímu soudu USA. Podle jeho dnešního rozhodnutí je nové znění zákona nepřípustné, protože by postihovalo americké národnostní menšiny.

Parlament Severní Karolíny v roce 2013 odhlasoval úpravu volebního zákona, podle níž je volič povinen prokázat se při hlasování průkazem totožnosti. Důvodem bylo zajistit transparentnost hlasování a zamezit případným volebním podvodům. V USA, kde na rozdíl od praxe běžné v Evropě neexistuje jednotný systém průkazů totožnosti, se mohou občané prokazovat řidičským průkazem, cestovním pasem, legitimací příslušníka ozbrojených sil či jinými dokumenty prokazatelně vydanými státem.

Demokratičtí poslanci severokarolínského zákonodárného sboru spolu s ochránci lidských práv proti novele protestovali s argumentem, že jejím cílem je zkomplikovat volební účast černošského a hispánského obyvatelstva. Mnozí z příslušníků těchto menšin totiž požadované doklady nemají a prokazují se často jen kartou příjemce sociálních služeb, kterou ale novelizovaný volební zákon v Severní Karolíně za dostatečný průkaz nepokládal.

Podle nejvyššího soudu je zákon diskriminační, "téměř s chirurgickou přesností" míří hlavně proti Afroameričanům a snaží se řešit problém volebních machinací, který neexistuje. Rozhodnutí je konečné.

Spor v Severní Karolíně pečlivě sledovaly odborné a nevládní organizace v USA, protože stanovisko nejvyššího soudu je obecně směrodatné. Stejně jako v Severní Karolíně řešily prokazování totožnosti při volbách i soudy v Texasu, které rovněž opatření označily za diskriminační a nová ustanovení volebního zákona zrušily.

 

Právě se děje

Další zprávy