Barcelona - Nejstarší známou kresbou na světě jsou oficiálně malby v jeskyni El Castillo na severu Španělska, nedaleko města Santander.
Archeologové dospěli k tomuto závěru s pomocí speciální geochronologické metody, která přesněji určuje stáří maleb. Obrázky kotoučů v El Castillo jsou podle nich staré zhruba 40 tisíc let.
Uvádí to ve svém novém čísle časopis Science. V El Castillo jsou také nakreslené lidské ruce. Tyto obrázky někdo vytvořil tak, že na ruku přitisknutou ke stěně jeskyně nanesl barvu. Jsou ale o přibližně 4 tisíce let mladší než disky. Z pozdějšího období jsou také kresby koní.
Jeskyně a kresby v El Castillo byly objeveny už před více než sto lety. Lokalita je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Za dosud nejstarší památky lidského umění považovali vědci některé obrazy zvířat v jeskyni Chauvet v jižní Francii, staré přibližně 32 až 37 tisíc let.
Někteří archeologové se domnívají, že nejstarší malby v El Castillo vytvořili neandertálci, nikoliv lidé. Před 40 tisíci lety na území dnešního Španělska ještě neandertálci žili, vyhynuli o 10 tisíc let později.
"Je velmi pravděpodobné, že jde o dílo neandertálců. Byli schopní vyrábět šperky. Zdobili své nástroje a svá těla. A nejstarší pozůstatky moderního člověka v Evropě máme k dispozici přibližně z doby před 39 tisíci lety," říká k tomu Joao Zilhao, archeolog z barcelonské univerzity.
Jak uvádí časopis Science, experti se v názoru na autorství maleb rozcházejí. Někteří pochybují o jejich neandertálském původu.
Neandertálci obývali Evropu v období před 250 000 až 35 000 lety. Příchod moderního člověka do Evropy se odehrál před 45 000 až 35 000 lety.
Americký archeolog John Shea se domnívá, že ještě starší jeskynní malby byly nebo jsou v Africe, ale nedochovaly se kvůli odlišným geologickým podmínkám na tomto kontinentu.