Haag - Mimořádně hrůzný je výčet svědectví a činů, kterými se probírá Mezinárodní soudní dvůr v Haagu v případu bývalého liberijského prezidenta Charlese Taylora.
Jednašedesátiletý politik - přezdívaný také africký Napoleon - je obžalován z toho, že na jeho příkaz a z jeho popudu povstalci v sousední Sierra Leone masakrovali civilisty, aby ovládli území bohaté na diamanty a ty pak prodávali Taylorovi výměnou za zbraně.
Dva roky po začátku procesu začal liberijský exprezident svoji obhajovací řeč. Obvinění, že posvětil vraždy, hromadné znásilňování, surové mučení rekrutování dětských vojáků či usekávání končetin a nese odpovědnost za smrt čtvrt milionu lidí v Sierra Leone, odmítl jako lži.
Nejvíce jej ale rozčílilo, že na seznamu jeho údajných zločinů figuruje i kanibalismus.
„Někteří tvrdí, že mě na vlastní oči viděli, jak jím lidi. Jak mohou klesnout tak hluboko? Mám čtrnáct dětí a vnuků. Vždy jsem se snažil dělat to, co považuji za správné. V zájmu spravedlnosti," tvrdil bývalý diktátor.
Obžaloba v Haagu předvolala celkem 91 svědků. Někteří z nich popisovali dopodrobna krutosti, ke kterým během občanské války v Sierra Leone docházelo.
Taylor podporoval povstalce z Revoluční sjednocené fronty (RUF) s cílem dostat k bohatým nalezištím diamantů v Sierra Leone.
V Haagu popřel, že by RUF dával výměnou za diamanty zbraně.
„Nikdy jsem od nich nic nedostal. Nejen diamanty, ale ani majonézu nebo kávu," uvedl.
Existují totiž svědectví, že diamanty dostával právě v nádobách od kávy nebo majonézy. Taylor se dostal k moci v Libérii po osmi letech občanské války v roce 1997. O šest let později kvůli mezinárodnímu tlaku a hrozbě zahraniční vojenské intervence odešel do exilu v Nigérii. Ta jej v roce 2006 vydala mezinárodnímu tribunálu.
Exprezidentův obhájce nepopírá, že v Sierra Leone docházelo ke zvěrstvům a krutostem. Ale snaží se dokázat, že liberijský diktátor je neřídil a neměl vliv na ozbrojence z Revoluční sjednocené fronty.