Ničivé požáry na řeckém Rhodu i v jižní Itálii, rekordní vedra následována bouřemi s obřími kroupami na severu Apeninského poloostrova a ničivými povodněmi ve Slovinsku ani výrazné zdražení v oblíbených chorvatských destinacích turisty od cest neodradily.
Letošní sezóna bude v počtu nocí strávených v turistických zařízeních v celé Evropě s největší pravděpodobností rekordní a bude atakovat hranici tří miliard přenocování, uvádí v aktuálním vydání týdeník Ekonom. Už loni se čísla podle Eurostatu dostala téměř zpět na předcovidovou úroveň, letos by jí mohla překonat.
Cestovní kanceláře hlásí v aktuální sezoně mnohem větší poptávku po zájezdech. "V letošním roce máme u Čedoku prodeje dokonce dvojnásobné oproti loňsku, ten byl přitom nejlepší od roku 1989 a překonal tak i období před pandemií," uvedla mluvčí cestovní kanceláře Čedok Kateřina Pavlíková. "Už nyní v polovině srpna s námi cestovalo více klientů než za celý loňský rok. Jedná se podle všech prognóz o nejlepší sezónu v historii firmy," dodává.
Obdobně optimisticky hodnotí letošek i největší cestovní agentura ve střední Evropě Invia. "Letošní sezona je velmi úspěšná a oproti loňsku evidujeme třicetiprocentní nárůst. Rok 2023 v prodejích překoná i rekordní rok 2019," říká mluvčí Jiřina Ekrt Jirušková.
A nejde jen o Čechy a další Evropany. Velký zájem letos o starý kontinent projevili i Američané, jak popisují New York Times. Poptávka po ubytování ze strany Američanů už před sezónou překonala úroveň z roku 2019. Zájem byl tak obrovský, že mnoho cestovních poradců muselo kvůli nedostatku dostupnosti odmítat klienty, kteří si chtěli rezervovat dovolenou v oblíbených evropských destinacích v červenci a srpnu.
Kam všichni míří
Data Eurostatu o nocích strávených v jednotlivých regionech ukazují, že dlouhodobě nejoblíbenější jsou Kanárské ostrovy, turecká Antalya, chorvatské pobřeží Jadranu či španělské Katalánsko. Vyhledávanými destinacemi jsou také Paříž a její okolí, španělská Andalusie, francouzská Provence či italské Benátky a okolí.
S tím, jak v posledních letech bývá po část letní sezóny ve Středomoří k nevydržení kvůli úmorným vedrům, roste i popularita pláží u Baltu, tedy v Západopomořanském vojvodství v Polsku či na německé Rujáně a jejím okolí.
Češi letos v létě podle Čedoku nejčastěji volí Turecko a různé řecké ostrovy. "Nejvíce klientů s námi míří na Krétu nebo na Rhodos. Z dalších zemí se drží vpředu Bulharsko, Egypt nebo Španělsko, včetně Kanárských ostrovů a Mallorky," uvedla Pavlíková.
Ale ani Chorvatsku se letos turisté navzdory zprávám médií nijak hromadně nevyhýbají. Podle dat, které pravidelně zpracovává Chorvatské turistické sdružení, je letošní sezona vydařená a aspiruje na překonání rekordního roku 2019.
"Od ledna do července letos zaznamenalo Chorvatsko 10,6 milionu příjezdů, což je o skoro 10 procent více než v loňském roce, a dosáhlo 51 milionu přenocování, což představuje nárůst o 4,5 procenta," uvedl pro Aktuálně.cz Miodrag Mlačić, šéf pražské pobočky Chorvatského turistického sdružení.