Tragická nehoda na Slovensku: Náklaďák naložený kamením srazil autobus, 12 mrtvých

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 13. 11. 2019 19:06
Nejméně 12 lidí nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu, která se ve středu stala mezi Nitrou a Zlatými Moravcemi na jihu Slovenska. Dalších 20 lidí utrpělo zranění. Podle serveru tvnoviny.sk cestovali autobusem hlavně středoškoláci, kteří se vraceli z vyučování.
Slovenská policie zveřejnila záběry z místa tragické srážky kamionu a autobusu. | Video: Polícia SR
Foto: SME.sk
Foto: SME.sk
Foto: SME.sk
Foto: SME.sk
Foto: SME.sk
Foto: SME.sk
Foto: SME.sk

Podle policie mezi mrtvými jsou minimálně čtyři nezletilí. Slovenská ministryně zdravotnictví Andrea Kalavská vpodvečer novinářům řekla, že do několika nemocnic bylo převezeno 20 zraněných; zranění utrpěl mimo jiné řidič nákladního auta. Nejvíce, osm zraněných, se ocitlo v nemocnici v Nitře, všichni jsou mimo ohrožení života. Do jiné nemocnice záchranáři v kritickém stavu přepravili vrtulníkem 15letého chlapce. Počty mrtvých i zraněných při nehodě slovenské úřady průběžně upřesňují.

Ministryně vnitra Denisa Saková na místě nehody uvedla, že nákladní auto se štěrkem a kamením se při jízdě z kopce rozkývalo a řidič protijedoucího autobusu se mu snažil vyhnout. Podle Sakové byl nákladní vůz nejspíš přetížen.

Záchranáři a zdravotníci na místě nehody.
Záchranáři a zdravotníci na místě nehody. | Foto: Reuters

Z policejních fotografií a nahrávky je patrné, že autobus se ocitl mimo vozovku a převrátil se. Na silnici se zase převrátil nákladní automobil. Policie nedaleko místa nehody zřídila krizové centrum pro rodinné příslušníky cestujících z autobusu. Hasiči, kteří vpodvečer havarovaný autobus vyprostili, poděkovali řidičům, jež jim bezprostředně po nehodě poskytli své autolékárničky.

Autobus patřil dopravci Arriva, který uvedl, že šlo o příměstský spoj na trase z Nitry do nedaleké vesnice Jelenec.

"V tuto chvíli nemáme informace o tom, že by na místě byli nějací čeští občané," řekla Aktuálně.cz mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. 

Nehoda autobusu a kamionu u Nitry.
Nehoda autobusu a kamionu u Nitry. | Foto: SME.sk

Nehoda se stala zhruba hodinu po poledni u vesnice Nitrianske Hrnčiarovce nedaleko Nitry na silnici první třídy, kterou policie následně uzavřela. Tato silnice až do otevření nového úseku nedaleké rychlostní silnice R1 v roce 2011 sloužila pro tranzit od Nitry na střední Slovensko a zejména v minulosti ji slovenská média kvůli častým dopravním nehodám označovala za "silnici smrti".

U Nitry došlo k nejtragičtější nehodě na Slovensku za posleních roky | Video: twitter ČT24

Premiér Peter Pellegrini kvůli nehodě předčasně ukončil návštěvu Kypru. "Cítím nesmírnou lítost a vyjadřují upřímnou soustrast všem pozůstalým," uvedl v první reakci. "Je vhodné, aby vláda při takové velké tragedii vyhlásila státní smutek, který by mohl být vyhlášen pravděpodobně na pátek," dodal. Státním smutkem země uctila i památku 12 obětí tragické srážky autobusu a vlaku v roce 2009 na středním Slovensku.

"V těchto chvílích jsme myšlenkami s rodiči, kteří přišly o své děti, o své drahé a blízké. Myslíme také na zraněné a na to, aby dostali nejlepší možnou pomoc a péči. Všichni doufáme, že počet obětí už neporoste. Po této strašné tragédii prosím všechny: jezděme opatrně a ohleduplně, ať se všichni šťastně vrátíme ke svým rodinám," uvedla v reakci slovenská prezidenta Zuzana Čaputová.

Převrácený nákladní vůz na místě nehody.
Převrácený nákladní vůz na místě nehody. | Foto: Slovenská policie

"Se zármutkem jsem přijal zprávu o tragické dopravní nehodě na jihu Slovenska, která si vyžádala oběti na životech a zanechala za sebou také mnoho zraněných. Slova mohou jen stěží vyjádřit bolest a smutek nad zmařenými lidskými životy. Dovolte mi, abych vám jménem svým i jménem české veřejnosti vyjádřil hlubokou soustrast. V této pohnuté chvíli jsme myšlenkami s vámi," napsal český prezident Miloš Zeman v kondolenčním dopise.

Doposud nejtragičtější dopravní nehodou na Slovensku je havárie českého autobusu Karosa firmy Modelárna z Nemošic na Pardubicku, která se odehrála v červenci 1995 u Kolárovic v okrese Bytča. Autobus ve velké rychlosti narazil do svodidel, letěl asi 35 metrů vzduchem a dopadl do hloubky 15 metrů; nehoda si na místě vyžádala 16 mrtvých a 29 zraněných, z nichž jeden po několika dnech zemřel v nemocnici.

Místo tragické nehody u Nitry.
Místo tragické nehody u Nitry. | Foto: Google Maps

Průběžně aktualizujeme.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy