Tragická nehoda na Slovensku: Náklaďák naložený kamením srazil autobus, 12 mrtvých

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 13. 11. 2019 19:06
Nejméně 12 lidí nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu, která se ve středu stala mezi Nitrou a Zlatými Moravcemi na jihu Slovenska. Dalších 20 lidí utrpělo zranění. Podle serveru tvnoviny.sk cestovali autobusem hlavně středoškoláci, kteří se vraceli z vyučování.
Slovenská policie zveřejnila záběry z místa tragické srážky kamionu a autobusu. | Video: Polícia SR
Foto: SME.sk
Foto: SME.sk
Foto: SME.sk
Foto: SME.sk
Foto: SME.sk
Foto: SME.sk
Foto: SME.sk

Podle policie mezi mrtvými jsou minimálně čtyři nezletilí. Slovenská ministryně zdravotnictví Andrea Kalavská vpodvečer novinářům řekla, že do několika nemocnic bylo převezeno 20 zraněných; zranění utrpěl mimo jiné řidič nákladního auta. Nejvíce, osm zraněných, se ocitlo v nemocnici v Nitře, všichni jsou mimo ohrožení života. Do jiné nemocnice záchranáři v kritickém stavu přepravili vrtulníkem 15letého chlapce. Počty mrtvých i zraněných při nehodě slovenské úřady průběžně upřesňují.

Ministryně vnitra Denisa Saková na místě nehody uvedla, že nákladní auto se štěrkem a kamením se při jízdě z kopce rozkývalo a řidič protijedoucího autobusu se mu snažil vyhnout. Podle Sakové byl nákladní vůz nejspíš přetížen.

Záchranáři a zdravotníci na místě nehody.
Záchranáři a zdravotníci na místě nehody. | Foto: Reuters

Z policejních fotografií a nahrávky je patrné, že autobus se ocitl mimo vozovku a převrátil se. Na silnici se zase převrátil nákladní automobil. Policie nedaleko místa nehody zřídila krizové centrum pro rodinné příslušníky cestujících z autobusu. Hasiči, kteří vpodvečer havarovaný autobus vyprostili, poděkovali řidičům, jež jim bezprostředně po nehodě poskytli své autolékárničky.

Autobus patřil dopravci Arriva, který uvedl, že šlo o příměstský spoj na trase z Nitry do nedaleké vesnice Jelenec.

"V tuto chvíli nemáme informace o tom, že by na místě byli nějací čeští občané," řekla Aktuálně.cz mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. 

Nehoda autobusu a kamionu u Nitry.
Nehoda autobusu a kamionu u Nitry. | Foto: SME.sk

Nehoda se stala zhruba hodinu po poledni u vesnice Nitrianske Hrnčiarovce nedaleko Nitry na silnici první třídy, kterou policie následně uzavřela. Tato silnice až do otevření nového úseku nedaleké rychlostní silnice R1 v roce 2011 sloužila pro tranzit od Nitry na střední Slovensko a zejména v minulosti ji slovenská média kvůli častým dopravním nehodám označovala za "silnici smrti".

U Nitry došlo k nejtragičtější nehodě na Slovensku za posleních roky | Video: twitter ČT24

Premiér Peter Pellegrini kvůli nehodě předčasně ukončil návštěvu Kypru. "Cítím nesmírnou lítost a vyjadřují upřímnou soustrast všem pozůstalým," uvedl v první reakci. "Je vhodné, aby vláda při takové velké tragedii vyhlásila státní smutek, který by mohl být vyhlášen pravděpodobně na pátek," dodal. Státním smutkem země uctila i památku 12 obětí tragické srážky autobusu a vlaku v roce 2009 na středním Slovensku.

"V těchto chvílích jsme myšlenkami s rodiči, kteří přišly o své děti, o své drahé a blízké. Myslíme také na zraněné a na to, aby dostali nejlepší možnou pomoc a péči. Všichni doufáme, že počet obětí už neporoste. Po této strašné tragédii prosím všechny: jezděme opatrně a ohleduplně, ať se všichni šťastně vrátíme ke svým rodinám," uvedla v reakci slovenská prezidenta Zuzana Čaputová.

Převrácený nákladní vůz na místě nehody.
Převrácený nákladní vůz na místě nehody. | Foto: Slovenská policie

"Se zármutkem jsem přijal zprávu o tragické dopravní nehodě na jihu Slovenska, která si vyžádala oběti na životech a zanechala za sebou také mnoho zraněných. Slova mohou jen stěží vyjádřit bolest a smutek nad zmařenými lidskými životy. Dovolte mi, abych vám jménem svým i jménem české veřejnosti vyjádřil hlubokou soustrast. V této pohnuté chvíli jsme myšlenkami s vámi," napsal český prezident Miloš Zeman v kondolenčním dopise.

Doposud nejtragičtější dopravní nehodou na Slovensku je havárie českého autobusu Karosa firmy Modelárna z Nemošic na Pardubicku, která se odehrála v červenci 1995 u Kolárovic v okrese Bytča. Autobus ve velké rychlosti narazil do svodidel, letěl asi 35 metrů vzduchem a dopadl do hloubky 15 metrů; nehoda si na místě vyžádala 16 mrtvých a 29 zraněných, z nichž jeden po několika dnech zemřel v nemocnici.

Místo tragické nehody u Nitry.
Místo tragické nehody u Nitry. | Foto: Google Maps

Průběžně aktualizujeme.

 

Právě se děje

Další zprávy