Nejlepší šampaňské? Nalité do nakloněné sklenice

ČTK ČTK
27. 12. 2010 18:50
Servírování silvestrovského moku je věda. Vznikla o tom odborná studie
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Paříž - Nejlepší způsob, jak zachovat šampaňské v optimální kvalitě, je nalévat ho dobře vychlazené po stěně nakloněné sklenice.

K tomuto zjištění, známému léta letoucí zkušeným výčepním a znalcům piva, dospěli nyní i francouzští vědci, kteří podrobili šumivé víno zkouškám v laboratorních podmínkách.

Studie se objevila v nejnovějším vydáním amerického odborného časopisu Journal of American Agricultural and Food Chemistry.

Odborníci vedení francouzským chemikem Gérardem Ligerem-Belairem z univerzity v Remeši tak poprvé vědecky například dokázali, že pro zachování nejlepší chuti šampaňského je dobré podávat víno v teplotě pouhých čtyř stupňů Celsia.

Bublinky vznikající při uvolňování kysličníku uhličitého v tekutině jsou podle nich základem chuti všech známých šampaňských, jiných šumivých vín, ale také piv a limonád. Již dřívější výzkumy ukázaly, že se tím nejlépe dostane chuť a aroma k chuťovým pohárkům konzumentů.

Ale až teď se potvrdilo prý to, co se dlouho předpokládalo, a sice, že důležitý je i způsob nalévání šampaňského do sklenice; právě ten určuje, kolik kysličníku uhličitého v něm zůstane poté ještě obsaženo. A čím více, tím lépe.

Vědci proto vyzkoušeli dva různé způsoby nalévání. Jednak nalévali šampaňské přímo shora, jednak do nakloněné sklenice po její stěně. Zjistili, že druhý, pomalejší způsob nalévání, dokázal uchovat až dvakrát větší množství kysličníku uhličitého než v prvním případě.

Plyn také více udržuje chladné prostředí, přičemž optimální jsou zmíněné čtyři stupně. Studenější šampaňské by už naopak kysličník uhličitý vázalo již příliš.

 

Právě se děje

Další zprávy