Nejlepší kniha? Bible a Pán prstenů, tvrdí Američané

Reuters, man
9. 4. 2008 20:08
V anketě bodoval i Harry Potter nebo Jih proti Severu

New York - Společnost Harris Poll se rozhodla uspořádat ve Spojených státech anketu o nejoblíbenější knihu. Ptala se více než dvou a půl tisíc lidí po celé zemi.

Vítězně z toho vyšla Bible. Pro většinu oslovených je nejlepší a nejoblíbenější knihou. Na dalších místech už tak jasné pořadí není.

Na druhé místo kandidují s přibližně stejným počtem hlasů sága J.R.Tolkiena Pán Prstenů a román Margaret Mitchellové Gone With the Wind, známý v České republice pod názvem Jih proti Severu.

Rozdíly podle věku a pohlaví

Přičemž muži dávají přednost Tolkienovi a ženy Mitchellové.

Dále čtěte
Autor fotografie: Supraphon

Rozdíly jsou i mezi věkovými skupinami. Američané ve věku od osmnácti do jedenatřiceti let dávali na přední pozice Harryho Pottera. Lidé mezi dvaatřiceti a třiačtyřiceti lety hlasovali často pro Anděle a démony Dana Browna a Poslední boj Stephena Kinga.

Mezi bělochy a hispánci je hodně populární Jih proti Severu, zatímco černoši spíše upřednostňují Anděle a démony.

Dan Brown je v USA úspěšný

Rozdíly jsou prý i v regionech. Zatímco na jihu jasně kraluje z beletrie Jih proti Severu, východní část USA dává přednost Pánu prstenů. Na západě je zase velmi populární Stephen King.

V nejlepší desítce se kromě jiných knih ocitly také další Brownův román Šifra mistra Leonarda a Kdo chytá v žitě od J.D.Salingera.

 

Právě se děje

Další zprávy