Nejen Oceánie, kvůli oteplování mizí pod vodou i Anglie

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 12. 2011 12:20
Změny klimatu nepostihují jen ostrovy v oceánech, ale i britské pobřeží
Hladiny oceánů stoupají rekordním tempem (ilustrační foto).
Hladiny oceánů stoupají rekordním tempem (ilustrační foto). | Foto: Simona Holecová

Londýn - Kvůli globálnímu oteplování a s ním souvisejícímu vzestupu hladin moří burcují svět hlavně představitelé nízko položených přímořských zemí a ostrovních států. Změny klimatu ale pociťují i lidé na místech, kde to nikdo nepředpokládá.

Příkladem může být Velká Británie.

Městečko Happisburgh na východoanglickém pobřeží zřejmě brzy docela zmizí z mapy. Stoupající hladina Severního moře tam už pohltila 26 domů a zkáza brzy čeká i malý penzion starousedlice Diany Wrightonové.

Penzion Cliff House s výhledem na moře, kde Diana Wrightonová 30 let hostům den co den servírovala čaj o páté, je už prázdný.

Jeho majitelka boj s blížícím se mořem vzdala letos na jaře a přestěhovala se do domku ve vnitrozemí. "Voda prostě byla už moc blízko," říká rezignovaně postarší dáma.

Ve vlnách rozbouřeného moře v Happisburghu zatím zmizelo 26 budov, deset dalších čeká kvůli stoupající hladině stržení. Diana Wrightonová a její sousedi tak pocítili změny klimatu na svou vlastní kůži, možná jako jedni z prvních v Evropě.

Nezůstane jediný dům

Z obce o osmi stovkách obyvatel už zbylo jen pár posledních lidí, kteří žijí v domcích na útesu, poblíž místního majáku. I ti ale budou muset ještě v zimě odejít a jejich domy zboří bagry.

Když se Diane Wrightonová prochází po okraji útesu, který ostře spadá dolů, dokáže si stále vybavit, jak místy, kde se teď rozbíjejí vlny, vedly ulice.

"Támhle stála řada bungalovů," říká a rukou ukazuje na volné moře. Už několik let ale nestojí, protože moře tady z pevniny ukousne každý rok dva metry, hlavně v zimě. Dřív to měla Diana ze svého penzionu k útesu 25 metrů, teď už je to jenom deset.

"Východní pobřeží Velké Británie trápí eroze už několik století, protože tektonická deska, na níž ostrovy leží, se směrem na východ svažuje a směrem na západ se zvedá," říká odborník na záležitosti klimatických změn David King. "Ale teď, vzhledem ke stoupající mořské hladině, trpí východní pobřeží ještě víc."

"Vykašlali se na nás"

Situace v Happisburghu se vyhrotila ještě víc poté, co britská vláda před několika lety rozhodla o tom, že nebude obnovovat vlnolamy.

"Dokud jsme vlnolamy měli, nebyly žádné problémy," vzpomíná Wrightonová. A další místní usedlík Malcolm Kerby je k vládě ještě kritičtější: "Úplně se na nás vykašlali, strategii, co dělat dál, ale nemají." Eroze pobřeží přitom netrápí jen zdejší městečko, ale i řadu dalších obcí.

Severní moře ukousne každý rok z východoanglického pobřeží dva metry.
Severní moře ukousne každý rok z východoanglického pobřeží dva metry. | Foto: Reuters

Vláda dlouho nevyplácela odškodné lidem, kteří se kvůli postupujícímu moři museli vystěhovat. 26 místních majitelů, jejichž domy už nestojí, nedostalo ani penci. Teď se našel způsob, jak od státu získat alespoň 40 až 50 procent ceny nemovitosti.

I Wrightonová už smlouvu dostala a říká, že je "lepší mít něco než nic". Když se znovu dívá z okna svého dřívějšího domu na šedou hladinu Severního moře, je jí dobře.

Mnohem víc než peníze od vlády jí totiž v novém bydlišti chybí moře a výhled na starý maják, který si léta užívala s hosty svého několikapokojového penzionu. Už s tím ale nic nenadělá.

Lidé z odboru životního prostředí naposledy kontrolují, zda se v opuštěném domě neuhnízdili netopýři, pokud ne, bude moct přijet demoliční četa. "Příroda je prostě silnější než člověk," uzavírá hoteliérka.

 

Právě se děje

Další zprávy