Berlín - Kampaň proti nadměrné konzumaci alkoholu vedená pouze v médiích nestačí. K tomuto závěru došlo německé Spolkové centrum zdravotnické osvěty, které proti mladým alkoholikům nasadilo novou zbraň - jejich vrstevníky.
V rámci kampaně "Pamatuj na svůj limit" obcházejí čerství absolventi středních škol a vysokoškoláci festivaly a další společenské akce a pokoušejí se svým vrstevníkům vymluvit, aby konzumovali alkohol v nadměrné míře.
Jedním z pravidel je, že na akce přicházejí hned na jejich začátku a neodcházejí později než v deset hodin večer. S lidmi pod silným vlivem alkoholu se již diskutovat nedá.
Do kampaně se mnohdy aktivně zapojují mladí lidé, kteří mají v plánu studovat obor sociální práce, případně tento či podobný obor již studují. Od Spolkového centra zdravotnické osvěty dostávají podle magazínu Spiegel 8-10 eur za hodinu.
V zásobě nemají pouze schopnost zaujmout, nenuceně se vyjadřovat a přesvědčovat své okolí. Nosí s sebou také různé společenské hry a kvízy. V rámci kampaně se po Německu pohybuje 29 mladých lidí, nejmladším je 18, nejstarším 25 let.
Podle německé vládní zprávy o závislostech z roku 2008 se v období 2000-2006 více než zdvojnásobil počet dětí a mladistvých mezi 10 a 20 lety, kteří byli odborně ošetřeni pro otravu alkoholem. Zatímco na začátku sledovaného období bylo zaznamenáno v celém Německu 9 500 případů, v roce 2006 to bylo už 19 500.
Studie také prokázala rozdílný přístup k pití alkoholu mezi dívkami a chlapci. Zatímco alkohol pilo minimálně jednou týdně 67,2 procenta sedmnáctiletých chlapců, bylo takových dívek 39,7 procenta.
Podle studie Světové zdravotnické organizace požilo 69 % českých dětí alkoholické nápoje ještě před dosažením třináctého roku. České děti vévodily před dvěma lety také žebříčkům pravidelné konzumace alkoholu alespoň jednou za týden. Více než polovina patnáctiletých dětí uvedla, že byly jednou či vícekrát opilé.