Necestujte v lednu pryč z USA, varují právníci americké přistěhovalce před Trumpovou inaugurací

ČTK ČTK
12. 12. 2016 20:24
Od 20. ledna by ilegální přistěhovalci v USA neměli vycestovat mimo zemi. S tímto varováním přišla skupina právníků a řada amerických univerzit. Donald Trump totiž hrozí tím, že ihned po svém nástupu "výrazně a okamžitě změní imigrační zákony." Před cestováním v tomto období své studenty z řad mladých nelegálních přistěhovalců rovněž varuje například městská univerzita v New Yorku či Kalifornská státní univerzita. Trump v průběhu předvolební kampaně svými výroky o imigrantech mnohokrát šokoval.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Washington - Přistěhovalci, kteří se v dětství dostali do USA ilegálně, by pro jistotu neměli vycestovat mimo zemi, když bude 20. ledna inaugurován zvolený prezident Donald Trump. S tímto varováním podle agentury AP přišla skupina právníků a řada amerických univerzit. Administrativa dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy byla vůči těmto mladým lidem vstřícná. To by se podle expertů mohlo změnit 20. ledna, kdy se Trump oficiálně stane prezidentem Spojených států.

"Pro případ, že se 20. ledna výrazně a okamžitě změní imigrační zákony, doporučujeme těmto lidem, aby veškeré nutné cesty podnikli předtím," řekla Angelica Salasová, výkonná ředitelka kalifornské organizace hájící práva přistěhovalců. "Nechceme, aby se dostali do situace, kdy si nebudou jisti, zda se mohou do USA vrátit," vysvětlila.

Před cestováním v tomto období své studenty z řad mladých nelegálních přistěhovalců rovněž varuje městská univerzita v New Yorku či Kalifornská státní univerzita.

Trump může zrušit zákony chránící mladé migranty

Podle Williama Stocka, předsedy americké asociace právníků věnující se imigraci, může Trump po svém nástupu zrušit zákony chránící mladé migranty prostřednictvím prezidentských exekutivních pravomocí.

Trump v průběhu předvolební kampaně svými výroky o imigrantech mnohokrát šokoval. Slíbil například, že na hranicích s Mexikem vybuduje zeď, aby zabránil nelegální imigraci z Mexika, a rovněž se zavázal vyhostit miliony přistěhovalců bez dokladů.

Později upřesnil, že se v první řadě chce zaměřit na deportaci kriminálních živlů z řad imigrantů, které odhaduje na dva až tři miliony. V nedávném rozhovoru pro časopis TimeTrump také řekl, že s lidmi, kteří přišli do USA ilegálně jako děti, soucítí.

Od roku 2012 Obamova administrativa před deportací chrání 741.000 takových lidí. "Přišli sem, když byli velmi mladí, pracovali tu, studovali tu. Někteří byli dobří studenti. Teď pociťují nejistotu, protože nevědí, co s nimi bude... Vymyslíme řešení, které nás všechny učiní šťastné," řekl Trump.

Ivana Trumpová jako velvyslankyně USA v ČR moc Američany nezajímá, výraznější zájem mají o Trumpův majetek i zeď s Mexikem, říká z USA Filip Horký.
10:29
Ivana Trumpová jako velvyslankyně USA v ČR moc Američany nezajímá, výraznější zájem mají o Trumpův majetek i zeď s Mexikem, říká z USA Filip Horký. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy