Jakarta - Série zemětřesení zasáhla indonéský ostrov Sulawesi. Kvůli otřesům o síle 7,5 stupně Richterovy škály bylo vydáno varování před vlnou tsunami a úřady vyzvaly obyvatele v ohrožených lokalitách, aby se přesunuli na výše položená místa.
Přestože bylo varování bylo zhruba po hodině odvoláno, podle BBC dorazila krátce nato ke břehům města Palu až dvoumetrová vlna tsunami.
Na sociálních sítích se objevila videa lidí utíkajících v panice před otřesy. Podle oficiálních informací registrují úřady pět mrtvých, není jasné zda vlivem otřesů či tsunami. Mluvčí indonéské vládní organizace pro přírodní katastrofy Sutopo Purwo Nugroho podle deníku Washington Post potvrdil, že tsunami zasáhlo hlavního město provincie i menší město Donggala.
Indonesia geophysics agency says Sulawesi quake caused a tsunami. This video is doing the rounds. We believe it is real. pic.twitter.com/7xDzzRuj5v
— David Lipson (@davidlipson) September 28, 2018
Původní informace amerického geologického úřadu USGC uváděla sílu zemětřesení 7,7 stupně.
Upozornění na možnost tsunami zaznělo několik hodin poté, co prakticky stejnou oblast zasáhlo mírnější zemětřesení o síle 6,1 stupně. To si podle dosavadních zpráv vyžádalo nejméně jeden lidský život, deset osob utrpělo zranění a desítky domů jsou poškozené.
Informace o následcích otřesů o síle 7,5 stupně ještě nejsou k dispozici, ale podle oficiálního činitele indonéské agentury pro přírodní katastrofy se dají čekat "značné škody". Zatím ale nelze získat podrobnosti, protože telefonní spojení s postiženou oblastí je přerušené. Po zemětřesení zastavilo provoz letiště v Palu.
"Podle našich odhadů a zkušeností otřesy způsobily rozsáhlé škody od provinčního hlavního města Palu na sever po město Donggala," řekl agentuře AP mluvčí. Jen v oblasti města Donggala žije asi 300 tisíc lidí.
Po vlně tsunami jsou pohřešovány desítky rodin. Spojení s oblastí bylo přerušeno. Kromě toho na místě již padla tma a záchranné práce tak budou komplikovanější. "Přerušení telekomunikace a tma brání snahám o zjišťování dalších informací," sdělil Nugroho a dodal, že budou nasazeny všechny dostupné záchranné složky.
Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. Série zemětřesení, která v červenci a srpnu zasáhla indonéský ostrov Lombok, si vyžádala téměř 500 mrtvých a více než 1300 zraněných