Berlín - Barack Obama pronesl dlouho očekávaný projev. Za velkého vedra a za neprůstřelným sklem k Němcům promluvil v centru Berlína u Braniborské brány. Poblíž míst, kde stála Berlínská zeď.
"Nazdar, Berlíne," zvolal Obama a po chvíli si sundal sako s tím, že mezi přáteli se může chovat neformálně. Hovoří za neprůstřelným sklem.
Nepřímo obhajoval tajný program PRISM, který umožňuje americkým zpravodajským službám monitorovat internet a telefonní hovory. Podle něj jsou podobná opatření nutná na boj s terorismem, přičemž podle něj neohrožují základní hodnoty svobodného světa.
"Musíme skloubit snahu o zajištění bezpečnosti s ochranou soukromí," uvedl
Oživil své plány na jaderné odzbrojení. Plány, které poprvé představil v dubnu 2009 v Praze na Hradčanském náměstí, kde hovořil o světě bez jaderných zbraní. Navrhl snížit stav rozmístěných strategických jaderných zbraní USA a Ruska o další třetinu.
"Smlouva START (podepsaná v roce 2010 v Praze Obamou a Dmitrijem Medveděvem - pozn. red.) vedla ke snížení počtu jaderných zbraní od padesátých let, ale musíme podniknout další kroky. Budu se snažit dosáhnout vyjednaných omezení s Ruskem, abychom počet zbraní snížili o další třetinu a abychom snížili i počet taktických zbraní v Evropě," řekl americký prezident.
Pražská dohoda umožňuje oběma velmocím rozmístění 1550 atomových hlavic.
"Bude třeba zabránit Íránu a Severní Koreji v jaderném vyzbrojení," dodal v Berlíně Obama, který se také vyslovil pro úplný zákaz jaderných testů oznámil záměr uspořádat k tomuto tématu velkou mezinárodní konferenci v roce 2016..
Reakce z Moskvy jsou zatím nejednoznačné. Rusko podle prezidenta Vladimira Putina přijímá nabídku na jaderné odzbrojení. Současně požaduje, aby se k tomuto úsilí připojily i další jaderné mocnosti, aby nebyla narušena rovnováha sil cituje Putina agentura Itar-Tass.
"Nemůžeme připustit narušení rovnováhy systému strategického odstrašení, což by snížilo efektivitu našich jaderných sil," řekl ruský prezident.
Vicepremiér Dmitrij Rogozin oznámil, že Obamův návrh nelze brát vážně, když USA zároveň budujjí v Evropě protirakertovou obranu, se kterou Moskva nesouhlasí.
Obama také řekl, že je adále rozhodnut zavřít věznici v Guantánamu a že USA musejí udělat více v boji proti klimatickým změnám. "Bůh žehnej Spojeným státům a Německu," zakončil svoji řeč za bouřlivého potlesku přihlížejících.
Spolková kancléřka Angela Merkelová ve svém proslovu, který předcházel Obamovu, zmínila události před šedesáti lety. Povstání v NDR, které v roce 1953 potlačily sovětské tanky.
"Přátelství USA a Německa je jedinečné a je hluboce uloženo v našich srdcích," uvedla kancléřka. "Pane prezidente, jste vítán jako přítel," pozvala pak Obamu k řečnickému pultu.
Obama navazuje v německé metropoli na historické projevy, které pronesli v Berlíně jeho předchůdci John F. Kennedy před padesáti lety a pak Ronald Reagan přímo u zdi v roce 1987.
Naposledy byl Obama v Berlíně v roce 2008 ještě před svým zvolením prezidentem, ale k zástupu 200 tisíc lidí mluvil "jen" v parku Tiergarten.
U Braniborské brány a bývalé zdi zkrátka smějí mluvit jen američtí prezidenti. Byť Kennedy nemluvil přímo zde, ale o kus dál před budovou tehdejšího západoberlínského parlamentu.
V rozděleném městě pronesl Kennedy slavnou větu Ich bin ein Berliner a Ronald Reagan při pohledu na Berlínskou zeď ve směru do komunistické NDR zvolal: "Pane Gorbačove, strhněte tu zeď."