Britští poslanci odsouhlasili plán Mayové, labouristé neuspěli

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 2. 2019 22:19
Britští poslanci stvrdili plán pro bezprostřední vývoj kolem brexitu, který v úterý předložila premiérka Theresa Mayová. Zároveň odmítli návrh labouristů s jejich alternativní představou britského odchodu z Evropské unie. Hlavní opoziční strana avizovala, že nyní bude podporovat návrhy směřující k uspořádání referenda, v němž by se voliči mohli vyjádřit k "rozvodové" dohodě s EU.
Šéf labouristů Jeremy Corbyn.
Šéf labouristů Jeremy Corbyn. | Foto: Reuters

Oproti dřívějším očekáváním nakonec dnešní večer v Dolní sněmovně nenabídl takové drama, jako předchozí hlasování týkající se brexitu. Způsobil to úterní projev premiérky Mayové, která slíbila, že o brexitové dohodě dojednané s EU se bude znovu hlasovat nejpozději 12. března. Zároveň poslancům slíbila v případě odmítnutí dohody možnost odmítnout i brexit bez dohody a vynutit si odklad vystoupení z EU.

Britští poslanci zároveň v sérii hlasování o návrzích na další postup v brexitovém procesu podpořili požadavek, aby i v případě odchodu Spojeného království z Evropské unie bez dohody byla zaručena práva občanů EU žijících v Británii a stejně tak práva britských občanů žijících v členských zemích bloku. Ministr pro brexit Stephen Barclay v reakci na poslanecký návrh už krátce před zahájením hlasovacího bloku oznámil, že vláda o to v nejbližších dnech oficiálně požádá EU.

Nejvýraznější zlom dnešní večer přinesl pro opoziční labouristy, kteří neuspěli ve snaze donutit vládu k vyjednávání o svých návrzích pro budoucí vztahy mezi Británií a EU. Labouristický dodatek k neutrálnímu vládnímu usnesení podpořilo v 650členné Dolní sněmovně jen 240 členů. Strana by tak nyní měla začít usilovat o to, aby o otázce brexitu znovu rozhodovali voliči v referendu.

Stínový ministr pro brexit Keir Starmer vysvětlil, že "pojistka" v podobě plebiscitu by mohla být napojena na jakoukoli "rozvodovou" dohodu schválenou poslanci. Občané by prý měli vybírat mezi "důvěryhodnou variantou pro odchod" a setrváním v EU.

Většinovou podporu dnes v dolní komoře britského parlamentu nezískal ani návrh Skotské národní strany (SNP), který požadoval odmítnutí brexitu bez dohody za jakýchkoli okolností a nehledě na skutečný termín odchodu Spojeného království z EU. Poslanci přitom na konci ledna schválili jiný návrh o odmítnutí neřízeného vystoupení z unie.

Bez problému naopak prošel požadavek konzervativního poslance Alberta Costy ohledně zachování práv občanů EU žijících v Británii a stejně tak práva britských občanů žijících v členských zemích bloku, a to i v případě brexitu bez dohody. Uspěl také návrh labouristické poslankyně Yvette Cooperové. Ten v zásadě opakuje závazky, se kterými v úterý přišla předsedkyně vlády. Stanovuje, že pokud parlament v polovině března odhlasuje odklad brexitu, musí o tento krok vláda požádat unii a změnit datum brexitu zakotvené v domácím zákoně.

O možném odkladu brexitu dnes hovořil také francouzský prezident Emmanuel Macron, podle něhož by zbylé státy EU nemohly britskou žádost odsouhlasit, pokud by ji neprovázel jasný plán, který vedl k ratifikaci brexitové dohody.

 

Právě se děje

Další zprávy