Navalnyj zhubl, váží 72 kilo. Kritik Kremlu se poprvé od hladovky objevil u soudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2021 13:43
Uvězněný kritik Kremlu Alexej Navalnyj se ve čtvrtek poprvé od ukončení více než třítýdenní hladovky objevil na veřejnosti, když se prostřednictvím videa zúčastnil soudního jednání. Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj vypadal pohuble a přepadle, uvedla agentura Reuters s tím, že opozičník podle jednoho z obhájců zhubl z 94 na 72 kilogramů.
Právníci Alexeje Navalného u soudu.
Právníci Alexeje Navalného u soudu. | Foto: Reuters

Soud podle médií nevyhověl Navalného odvolání proti únorovému rozsudku, podle kterého má hlavní odpůrce prezidenta Vladimira Putina zaplatit pokutu za pomluvu válečného veterána, dosahující v přepočtu téměř čtvrt milionu korun.

Pomluva válečného veterána je v Rusku trestným činem a opozičník se jej podle únorového verdiktu dopustil loni, když se kriticky vyjádřil o lidech účinkujících v propagačním videu na podporu změn ústavy před celostátním referendem. Označil je za zrádce a zkorumpované lokaje režimu. Jedním z mluvčích byl i 94letý válečný veterán.

Změny v ústavě zrušily dosavadní ústavní omezení ohledně mandátu hlavy státu. Jejich schválení umožňuje Putinovi setrvat u moci až do roku 2036, pokud bude po vypršení nynějšího volebního období v roce 2024 znovu kandidovat a znovu jej zvolí.

Obhajoba soudu podle agentury TASS předložila znalecký posudek o zfalšování podpisu dotyčného veterána na dokumentech týkajících se případu. "Podle znalce udělal více než 50 podpisů ve spisu případu jeden člověk, pět podpisů jiný," řekl advokát Vadim Kobzev. Navalnyj uvedl, že už soud první instance upozorňoval, že veterán byl zneužit k vykonstruování případu, a dožadoval se potrestání viníků.

Soudkyně Natalja Kuryševová ale odvolání zamítla, čímž potvrdila únorový verdikt, uvedl list Kommersant na svém webu. Obhajoba podle agentury Interfax přislíbila další odvolání.

Navalnyj se soudu zúčastnil prostřednictvím videospojení z vězeňské nemocnice ve Vladimirské oblasti. Podle svého obhájkyně Olgy Michajlovové si postěžoval, že v nemocniční cele o rozloze devíti metrů čtverečních byl původně sám, ale nyní ji sdílí s dalšími dvěma vězni, takže v cele je hodně těsno.

Úřady poslaly Navalného na dva a půl roku za mříže poté, co se v Německu zotavil z otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Otravu potvrdily západní laboratoře a Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj otravu připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho tajné službě. Moskva obvinění odmítá, otravu zpochybňuje a odmítá ji vyšetřit. Západní výzvy k osvobození Navalného Rusko odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí.

Rozpouštění Navalného štábů

Spolupracovník Navalného také ve čtvrtek oznámil rozpuštění jeho sítě regionálních štábů, které se ruské úřady nyní snaží zakázat jako extremistické organizace - spolu s Navalného Fondem boje proti korupci a Fondem ochrany práv občanů. "Oficiálně rozpouštíme síť Navalného štábů," citovala agentura TASS koordinátora štábů Leonida Volkova.

Podle prokuratury se Navalného štáby zabývají vytvářením podmínek pro destabilizaci situace v Rusku a přípravou svržení ústavního pořádku podle scénáře prozápadní "barevné" revoluce, uvedl TASS. Moskevský městský soud před dvěma dny předběžným zákazem určitých činností omezil i působení Navalného fondů, kterým úřady přidělily hanlivou nálepku "zahraničních agentů".

Navalného organizace v regionech dokázala při místních volbách mnohokrát účinně podpořit nejsilnějšího soupeře kandidátů vládní strany Jednotné Rusko. Nynější zásah proti oponentům Kremlu přichází vpředvečer podzimních parlamentních voleb.

Volkov podle listu Kommersant uvedl, že zachovat štáby ve stávající podobě není možné, protože chystaný zákaz organizace by znamenal pro její aktivisty hrozbu, že skončí ve vězení. Část štábů skončí, většina z nich ale podle koordinátora bude pokračovat v činnosti jako "samostatné nezávislé společenské a politické hnutí" pod vedením vlastních vůdců. Ústředí jim však už nebude moci pomáhat, a to ani finančně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy