Navalnyj zhubl, váží 72 kilo. Kritik Kremlu se poprvé od hladovky objevil u soudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2021 13:43
Uvězněný kritik Kremlu Alexej Navalnyj se ve čtvrtek poprvé od ukončení více než třítýdenní hladovky objevil na veřejnosti, když se prostřednictvím videa zúčastnil soudního jednání. Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj vypadal pohuble a přepadle, uvedla agentura Reuters s tím, že opozičník podle jednoho z obhájců zhubl z 94 na 72 kilogramů.
Právníci Alexeje Navalného u soudu.
Právníci Alexeje Navalného u soudu. | Foto: Reuters

Soud podle médií nevyhověl Navalného odvolání proti únorovému rozsudku, podle kterého má hlavní odpůrce prezidenta Vladimira Putina zaplatit pokutu za pomluvu válečného veterána, dosahující v přepočtu téměř čtvrt milionu korun.

Pomluva válečného veterána je v Rusku trestným činem a opozičník se jej podle únorového verdiktu dopustil loni, když se kriticky vyjádřil o lidech účinkujících v propagačním videu na podporu změn ústavy před celostátním referendem. Označil je za zrádce a zkorumpované lokaje režimu. Jedním z mluvčích byl i 94letý válečný veterán.

Změny v ústavě zrušily dosavadní ústavní omezení ohledně mandátu hlavy státu. Jejich schválení umožňuje Putinovi setrvat u moci až do roku 2036, pokud bude po vypršení nynějšího volebního období v roce 2024 znovu kandidovat a znovu jej zvolí.

Obhajoba soudu podle agentury TASS předložila znalecký posudek o zfalšování podpisu dotyčného veterána na dokumentech týkajících se případu. "Podle znalce udělal více než 50 podpisů ve spisu případu jeden člověk, pět podpisů jiný," řekl advokát Vadim Kobzev. Navalnyj uvedl, že už soud první instance upozorňoval, že veterán byl zneužit k vykonstruování případu, a dožadoval se potrestání viníků.

Soudkyně Natalja Kuryševová ale odvolání zamítla, čímž potvrdila únorový verdikt, uvedl list Kommersant na svém webu. Obhajoba podle agentury Interfax přislíbila další odvolání.

Navalnyj se soudu zúčastnil prostřednictvím videospojení z vězeňské nemocnice ve Vladimirské oblasti. Podle svého obhájkyně Olgy Michajlovové si postěžoval, že v nemocniční cele o rozloze devíti metrů čtverečních byl původně sám, ale nyní ji sdílí s dalšími dvěma vězni, takže v cele je hodně těsno.

Úřady poslaly Navalného na dva a půl roku za mříže poté, co se v Německu zotavil z otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Otravu potvrdily západní laboratoře a Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj otravu připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho tajné službě. Moskva obvinění odmítá, otravu zpochybňuje a odmítá ji vyšetřit. Západní výzvy k osvobození Navalného Rusko odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí.

Rozpouštění Navalného štábů

Spolupracovník Navalného také ve čtvrtek oznámil rozpuštění jeho sítě regionálních štábů, které se ruské úřady nyní snaží zakázat jako extremistické organizace - spolu s Navalného Fondem boje proti korupci a Fondem ochrany práv občanů. "Oficiálně rozpouštíme síť Navalného štábů," citovala agentura TASS koordinátora štábů Leonida Volkova.

Podle prokuratury se Navalného štáby zabývají vytvářením podmínek pro destabilizaci situace v Rusku a přípravou svržení ústavního pořádku podle scénáře prozápadní "barevné" revoluce, uvedl TASS. Moskevský městský soud před dvěma dny předběžným zákazem určitých činností omezil i působení Navalného fondů, kterým úřady přidělily hanlivou nálepku "zahraničních agentů".

Navalného organizace v regionech dokázala při místních volbách mnohokrát účinně podpořit nejsilnějšího soupeře kandidátů vládní strany Jednotné Rusko. Nynější zásah proti oponentům Kremlu přichází vpředvečer podzimních parlamentních voleb.

Volkov podle listu Kommersant uvedl, že zachovat štáby ve stávající podobě není možné, protože chystaný zákaz organizace by znamenal pro její aktivisty hrozbu, že skončí ve vězení. Část štábů skončí, většina z nich ale podle koordinátora bude pokračovat v činnosti jako "samostatné nezávislé společenské a politické hnutí" pod vedením vlastních vůdců. Ústředí jim však už nebude moci pomáhat, a to ani finančně.

 

Právě se děje

Další zprávy