NATO má nového šéfa, chce se usmířit s muslimy

Martin Novák Martin Novák
1. 8. 2009 10:45
Turecko kandidaturu dánského expremiéra Rasmussena odmítalo kvůli karikaturám Mohameda
Anders Fogh Rasmussen.
Anders Fogh Rasmussen. | Foto: Reuters

Istanbul - Novým generálním tajemníkem NATO se dnes oficiálně stává bývalý dánský premiér Anders Fogh Rasmussen. Střídá ve funkci Nizozemce Jaapa de Hoop Scheffera.

Dánský politik měl v cestě do aliančního křesla mocné odpůrce v Turcích. Až Barack Obama a italský premiér Silvio Berlusconi coby vyjednavači zlomili jejich odpor na summitu NATO ve Štrasburku..

Už téměř zapomenuté karikatury proroka Mohameda, které na konci roku 2005 popudily islámský svět a zvedly mezi muslimy vlnu odporu a nenávisti vůči Dánsku, se vrátily na scénu mezinárodní politiky.

Právě tyto karikatury - Rasmussen se za ně v době největších protestů odmítl omluvit s poukazem na svobodu tisku v Dánsku - vedly tureckou vládu k odmítání severského kandidáta.

Generální tajemníci NATO

Summit NATO přípravy 5
Foto: Reuters

 • Hastings Ismay (Brit) 1952 - 1957
 • Paul-Henri Spaak (Belgičan) 1957 - 1961
 • Dirk Stikker (Nizozemec) 1961 - 1964
 • Manilo Brosio (Ital) 1964 - 1971
 • Joseph Luns (Nizozemec) 1971 - 1984
 • Peter Carrington (Brit) 1984 - 1988
 • Manfred Wörner (Němec) 1988 - 1994
 • Willy Claes (Belgičan) 1994 - 1995
 • Javier Solana (Španěl) 1995 - 1999
 • George Robertson (Brit) 1999 - 2003
 • Jaap de Hoop Scheffer (Nizozemec) 2004 - 2009

Ironií osudu vedla Rasmussenova první zahraniční cesta po jeho zvolení do funkce právě do tureckého Istanbulu.

Na konferenci s názvem Aliance civilizací, zaměřené na dialog mezi islámem a Západem, samozřejmě nemohl téma karikatur pominout.

"Respektuji islám jako jedno z hlavních světových náboženství. A byl jsem velmi znepokojen, že karikatury si mnoho muslimů vyložilo jako výraz dánského pohrdání islámem a prorokem Mohamedem," ujistil přítomné.

Jako generální tajemník NATO prý bude usilovat o spolupráci s islámskými zeměmi. Zopakoval však, že dánská vláda nemůže nést odpovědnost za to, co píší svobodná dánská média. 

Na konferenci vystoupil i turecký premiér Recep Erdogan, který Rasmussena dříve ostře kritizoval. Uvedl, že 21. století začalo konfliktem, ale stále je ještě možné z něj udělat století míru a tolerance.

Nový šéf NATO ještě ve Štrasburku na summitu aliance prohlásil, že turecké výhrady k jeho kandidatuře chápe. Více to nechtěl komentovat.

Česká republika Dánovu kandidaturu ovšem také příliš nepodporovala. Praha byla více nakloněna polskému ministru zahraničí Radoslawu Sikorskému.

Ještě dříve se neoficiálně hovořilo jako o jednom z možných uchazečů o post i o Alexandru Vondrovi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy