Summit odhalil neshody ohledně přijetí Turecka do EU

Pavel Vondra
5. 4. 2009 16:30
Obama i Barroso by si přijetí Turecka do EU přáli, Sarkozy to odmítá
Foto: Reuters

Praha - Ačkoli pražský summit Evropské unie a Spojených států od počátku nesl nálepku "seznamovací" a jako takový neměl ambici hledat shodu v otázkách, kde dosud panuje nejednota, jeden takový problém přesto vyplul na povrch.

Jde o otázku členství Turecka v EU. Ankara v současnosti vede s Bruselem přístupové rozhovory, ty se však vlečou a podle mnohých hlasů je krajně nepravděpodobné, že by kdy mohly dospět k úspěšnému závěru. A to nejen kvůli tomu, že Turecko má stále velké mezery ve splňování kritérií členství.

Obama je pro

Americký prezident Barack Obama se na summitu, kde jinak převládala všeobecná shoda a optimismus ohledně budoucnosti transatlantických vztahů, vyslovil pro přijetí Turecka do EU.

Obama i Barroso se v otázce turecké budoucnosti uvnitř EU shodnou
Obama i Barroso se v otázce turecké budoucnosti uvnitř EU shodnou | Foto: Reuters

"Spojené státy i Evropa musejí přistupovat k muslimům jako k našim přátelům, sousedům a partnerům v boji proti nespravedlnosti, netoleranci a násilí a snažit se vytvořit s nimi vztah, který by byl založen na vzájemném respektu a společných zájmech," zopakoval, respektive zvarioval nejprve jednu z tezí, kterou přednesl už ve svém inauguračním projevu v lednu.

"Posun směrem k tureckému členství v EU by byl důležitým signálem vašeho závazku vůči této agendě a zajistil by pokračování procesu ukotvování Turecka v Evropě," řekl Obama shromážděným lídrům sedmadvacítky.

Sarkozy je proti

To se ale nesetkalo s pochopením u francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, jednoho z nejzarytějších odpůrců přijetí Turecka do EU.

Sarkozy to vidí jinak
Sarkozy to vidí jinak | Foto: Reuters

"Vždy jsem byl proti jejich vstupu," řekl Sarkozy francouzským novinářům, kteří na summit přijeli. "Nic se na tom nezměnilo a domnívám se, že mohu říci, že naprostá většina členských států postoj Francie sdílí... Turecko je skvělá země, spojenec Evropy i USA a zůstane privilegovaným partnerem, má pozice (ohledně jeho členství v EU) se ale nezměnila a nezmění."

Barroso podporuje Obamu

Když byl ale na závěrečné tiskové konferenci dotázán na postoj EU k členství Turecka předseda Evropské komise José Manuel Barroso, mluvil úplně jinak než Sarkozy.

Podle Barrosa si zahájení přístupových rozhovorů s Anarou přály všechny členské státy EU. A od začátku se mluvilo o členství, nikoli o privilegovaném partnerství
Podle Barrosa si zahájení přístupových rozhovorů s Anarou přály všechny členské státy EU. A od začátku se mluvilo o členství, nikoli o privilegovaném partnerství | Foto: Reuters

"Velice vítám jasné prohlášení prezidenta Obamy k této věci... Přístupové rozhovory s Tureckem byly zahájeny po jednomyslném rozhodnutí EU, všechny členské státy byly pro," zdůraznil.

Česká republika patří k zastáncům členství Turecka v EU. Debata na úrovni sedmadvacítky o této věci však stále probíhá.

Proti členství není jen Francie, ale například také Německo nebo Nizozemsko, které přitom dříve rovněž patřilo k zastáncům. Tento postoj se ale radikálně změnil po zamítavém výsledku nizozemského referenda o evropské ústavní smlouvě, které bylo údajně otázkou tureckého členství významně ovlivněno.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Sanders čelil během debaty v Jižní Karolíně útokům soupeřů, kritizovali jeho program hospodářských reforem

Americký senátor Bernie Sanders, kterého poslední průzkumy pasují do role favorita v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany, čelil během celkově desáté debaty demokratických kandidátů ostrým útokům svých soupeřů. Terčem kritiky se stal zejména jeho ambiciózní program hospodářských reforem, informovala agentura Reuters.

Debaty, která se konala ve městě Charleston v úterý večer místního času, byla plná hádek a vzájemného překřikování. Sandersovi protivníci shodně uváděli, že vyslat vermontského senátora a samozvaného socialistu do boje o Bílý dům proti stávajícímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi je riskantní podnik.

Další zprávy