reklama
 
 

Česko je deset let v NATO. Lidem se to líbí čím dál víc

12. 3. 2009
Nejméně jsou z českého členství nadšeni přívrženci KSČM

Praha - Deset let od vstupu České republiky do Severoatlantické aliance rapidně stoupl počet stoupenců našeho členství v tomto vojenském paktu.

Ukázaly to nejnovější průzkumy Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a agentury STEM.

Podle STEM souhlasí s našim členstvím hned 76 procent lidí. Oproti obdobnému průzkumu před dvěma lety vzrostl počet příznivců o sedm procent.

CVVM prozměnu uvádí, že se členstvím v NATO jsou spokojeny dvě třetiny Čechů. "Oproti lednu loňského roku, kdy proběhlo poslední srovnatelné šetření, se poměrně výrazně (o 12 procentních bodů) zvýšil podíl spokojených," konstatují sociologové z Akademie věd.

Text pokračuje pod grafem:

Největšími příznivci členství v NATO jsou sympatizanti ODS (92 %), na opačné straně pomyslného žebříčku stojí voliči KSČM (45 %).

Plných šestašedesát procent respondentů odpovědělo kladně na dotaz STEM, zda je Česká republika plnoprávným členem Severoatlantického paktu. Sedm z deseti Čechů zase považuje členství v NATO za nejlepší řešení bezpečnosti Česka.

CVVM upozorňuje, že postoje Čechů k otázkám obrany jsou poněkud protichůdné. "Naprostá většina dotázaných (90 %) se shoduje na nutnosti bránit suverenitu státu za každou cenu, avšak zároveň výrazná většina soudí, že bychom se neubránili případnému útoku (69 %)."

autor: Michal Žák | 12. 3. 2009

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama