NATO je institucí studené války a zdrojem napětí, řekl Lavrov. Chce silnější americko-ruské vztahy

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 2. 2017 13:32
Za napětí v Evropě může rozšiřování Severoatlantické aliance, řekl na bezpečnostní konferenci v Mnichově ruský ministr zahraničí. Rusko je podle něj připraven na silnější vztah se Spojenými státy.
Sergej Lavrov
Sergej Lavrov | Foto: Reuters

Mnichov - Severoatlantická aliance je stále institucí studené války a rozšiřování NATO bylo v posledních třiceti letech zdrojem bezprecedentního napětí v Evropě. Na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

"NATO je pořád institucí studené války, a to jak v myslích, tak v srdcích," řekl Lavrov s tím, že organizace na způsob elitního klubu států vládnoucích světu nemůže dlouhodobě fungovat.

Lavrov zároveň ve svém projevu vyzval NATO k obnovení spolupráce s Ruskem. Pragmatické vztahy založené na vzájemném respektu chce mít Moskva také se Spojenými státy, dodal ministr.

"Je v našem společném zájmu, aby byly americko-ruské vztahy silnější," řekl Lavrov. "My jsme připraveni, pokud budou připraveny i Spojené státy," dodal.

Ruský ministr hovořil také o ukrajinské krizi, v této souvislosti vyzval ukrajinskou vládu i proruské povstalce k dialogu.

Šéf ruské diplomacie se rovněž ohradil proti těm, kteří obviňují Moskvu ze snahy podkopat světový liberální pořádek. Odmítl i nařčení, že Rusko stojí za útokem hackerů na servery Demokratické strany před americkými prezidentskými volbami.

 

Právě se děje

Další zprávy