Damašek - Násilnosti v Sýrii pokračují, v úterý si vyžádaly další tři oběti. Informovala o tom agentura AFP.
V zemi se zároveň stále sčítají hlasy z pondělních kontroverzních parlamentních voleb, které kontroluje režim prezidenta Bašára Asada. Opozice je bojkotuje.
Vládní vojáci podnikli útok na město Tamaná v severozápadní provincii Idlib, kde jejich palbu nepřežila jedna žena a jeden muž. Třetí oběť armádní ofenzivy hlásí Homs v centrální Sýrii, uvedla opoziční Syrská organizace pro monitorování lidských práv (OSDH).
Shodou okolností v úterý v Radě bezpečnosti OSN promluvil o situaci v zemi zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Kofi Annan. A to téměř měsíc poté, co mělo v této zemi začít platit příměří na základě jím předloženého plánu. Příměří ale ani jedna strana nedodržuje, vláda prezidenta Bašára Asada po relativním souhlasu začala předkládat nepřijatelné podmínky.
Annan před Radou bezpečnosti uvedl, že návrh příměří je "možná poslední šance, jak se vyhnout občanské válce". Dodal, že syrská armáda je stále přítomná ve městech, ale v menších jednotkách. Podle šéfa pozorovatelské mise OSN v Sýrii syrská armáda používá méně těžkých zbraní, ale stále pokračuje zatýkání ve velkém rozsahu.
Represivní operace vládních sil proti pokojným demonstracím i střety mezi armádou a opozičními oddíly si podle aktivistů vyžádaly od loňského března už nejméně 11 000 lidských životů, většinou civilistů. Do zahraničí se uchýlilo na 65 000 syrských uprchlíků, desítky tisíc lidí Asadův režim zadržuje.
Předseda Mezinárodního výboru Červeného kříže v Sýrii Jakob Kellenberger vyzval k navýšení finančních fondů pro humanitární aktivity. Na základní pomoc v podobě stanů, přikrývek, potravin, vody a zdravotních potřeb čeká v zemi 1,5 milionu lidí. Červený kříž spolu se syrským červeným půlměsícem poskytují pomoc 100 000 těch nejpotřebnějších.
Stále více syrských uprchlíků směřuje do severního Iráku, kde jim poskytuje základní pomoc Mezinárodní organizace pro migraci (OIM) ve spolupráci s Vysokým komisariátem OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle AFP je v oblasti asi 4200 syrských uprchlíků, ale očekává se, že během měsíce přibude nejméně 7000 dalších.
Kellenberger zároveň uvedl, že MVČK získal povolení navštívit v Sýrii druhou věznici - jde o zařízení v Halabu, kam by se měl tým MVČK vydat v polovině května. Navzdory řadě schůzek a jednání na vysoké úrovni v Damašku nemá Červený kříž dostatek informací, aby mohl podat přehlednou zprávu o počtu vězněných nebo podmínkách, v nichž se nacházejí ve věznicích po celé zemi, uvedla agentura AP.
Agentura Reuters dnes oznámila, že Sýrie již čtyři týdny neobdržela dodávky nafty, kterou armáda potřebuje pro svou těžkou techniku včetně tanků, jež pravidelně nasazuje do operací proti opozici. Vývoz ropy zastavilo i Rusko, které je tradičním spojencem Asadova režimu.