NASA odložil start raketoplánu Discovery nejméně o den

ČTK ČTK
2. 11. 2010 23:50
Za 24 let služby nalétal raketoplán 250 milionů kilometrů
Foto: Reuters

Mys Canaveral - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes kvůli problémům s elektrickým systémem posunul start raketoplánu Discovery nejméně o 24 hodin.

Raketoplán se tak podle agentury AP do vesmíru dostane nejdříve ve čtvrtek.

Start raketoplánu, který má vyletět na svou 39. misi, byl odložen už potřetí. Původně byl let k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) plánován na pondělí, kvůli technickým problémům ho řídicí středisko posunulo na úterý a poté na středu.

Podle agentury Reuters přesný čas startu zatím nebyl stanoven, ale další možnost odletu bude ve čtvrtek v 15:29 místního času (20:29 SEČ).

Předpověď počasí ale dává jen 30 procentní šanci, že nastanou příznivých podmínek. V pátek je pravděpodobnost dobrého počasí 70 procentní.

Discovery bude mít na nadcházející výpravě za sebou 24 let služby, nalétáno přibližně 250 milionů kilometrů. Na své poslední misi by měl raketoplán strávit 11 dní a dopravit k ISS logistickou plošinu užívanou při práci astronautů vně stanice, víceúčelový modul, zásoby i náhradní díly na nutné opravy a také humanoidního robota, který bude prvním takovým zařízením vypuštěným do vesmíru.

První let Discovery se uskutečnil 30. října 1984. Během 38 misí strávil raketoplán 351 dní na oběžné dráze, tedy téměř celý rok. Zemi obletěl 5628krát a nesl celkem 246 členů posádky.

 

Právě se děje

Další zprávy