NASA: Na Marsu se nachází tekoucí voda v podobě solných potůčků. A možná tedy i život

ČTK ČTK
28. 9. 2015 21:08
Vědci už před sedmi lety potvrdili, že se na Marsu nachází voda v podobě ledu. Až dosud však nebylo jasné, zda je na planetě i voda tekoucí. Důkazy, že se tam nachází minimálně během léta, jsou důležitým posunem. NASA se nyní zaměří hlavně na otázku, zda na planetě existuje nějaký mikroskopický život, pro který je voda nezbytná.
Mars - ilustrační foto.
Mars - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mys Canaveral - Vědci mají důkazy, že se na Marsu vyskytuje v určité podobě tekoucí voda, přinejmenším po dobu léta. To znamená, že by na této planetě mohl být i život. Na pondělní tiskové konferenci to uvedl americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který prezentoval poznatky z nejnovějších výzkumů Marsu. Podle úřadu jde o významný vědecký objev.

Vědci už v roce 2008 potvrdili, že na Marsu je voda v podobě ledu, nebylo ale jasné, zda je tam i voda tekoucí.

"Jde o významný pokrok, který zřejmě potvrzuje, že na povrchu Marsu nyní teče voda v podobě solných potůčků," řekl člen vedení NASA John Grunsfeld. Tyto "solné potůčky" jsou dlouhé i stovky metrů a široké asi pět metrů. Ukazují se a prodlužují v teplých obdobích a mizí, jakmile teploty výrazně klesnou.

"Mars není tou suchou, nehostinnou planetou, jak jsme si o ní v minulosti mysleli. Naše pozorovatelská zařízení (kolem Marsu) objevují také mnoho vlhkosti v atmosféře (této vzdálené planety)," řekl podle agentury Reuters specialista NASA na výzkum planet Jim Green. Připomněl, že v dávné minulosti se Mars se svými jezery, řekami a oceánem podobal Zemi.

Nové poznatky pocházejí z údajů amerického satelitu Mars Reconnaissance Orbiter, který krouží kolem rudé planety od roku 2006. Objevit tekoucí vodu umožnil podle expertů vývoj nové techniky a počítačových programů pro analýzy chemických map.

Vědci NASA se dál zaměří hlavně na to, zda na planetě existuje nějaký mikroskopický život, pro který je voda nezbytná. Také se budou současně snažit zjistit, co přesně je zdrojem zjištěné tekoucí vody na povrchu Marsu.

 

Právě se děje

Další zprávy